led

Zneužij si svého invalidu. Ako tomu zabrániť?

z článku:
…Pátrám zrakem po označení vozidla „invalida“. Kde nic tu nic. Můž však pohotově vytahuje z přihrádky obligátní a oficiálně vyhlížející cedulku „invalida“ a dává ji za přední sklo…Je to již taková tradice… Totiž zneužívat a obcházet kde co…
http://www.hra­decane.cz/new­s/zneuzij-si-sveho-invalidu/
PS.
Naviem, zaradiť to do dopravy, alebo aktualít? Ako zábava sa mi to ale nezdá.

Nejlepší odpověď
jmhad

To ještě přežívá a je to tak trochu nekontrolovatelné. Ty "značky invalida "mají mít správně číslo shodné s průkazem onoho invalidy. Jenže jak to kontrolovat?To by musel strážník /státní policie tohle dělat nebude/ zrovna narazit na dotyčného,jak leze do auta – čekat na něho,třeba několik hodin. A nebo zavolat do nějakého centra evidence na koho je ten průkaz vystaven a potom na evidenci vozidel. Ale to je asi nad jejich síly a nakonec řidič invalida nemusí být majitelem auta. Takže nic.

Další odpovědi
anonym

Ahoj led. S něčím podobným se určitě setkal už každý z nás. Stává se to na přecpaných parkovištích, na parkovištích u marketů, v centrech měst. Česká povaha už je taková – zneužít a využít všechno, nač se jenom podíváme. Zkontrolovat by se to určitě dalo. Na tohle by nemuseli být ani naši přetížení strážníci. Jestliže musí být označení totožné s číselným označením ZTP, na kontrolu v terénu by stačili brigádníci. Odkontrolovat potom údaje v PC, to by už problém být opravdu neměl. Tím by se vyloučila falešná oprávnění.
Horší je to s kontrolou u vozidel invalidů, která mohou bez problémů používat i ostatní rodinní příslušníci, ale ani to by neměla být potíž. Když si policie umí tak úžasně poradit se systémem botiček, tak tohle by zvládnout mohla taky, ne? Vždyť má pomáhat a chránit. Měla by chránit občany před zneuživateli výjimek a povolenek a pomáhat tak zákonům, aby fungovaly pro všechny lidi stejně.

lukas.zmizik

No já bych zavolal policii, možná nafotil, třeba se ten člověk nějak ozve, když vidí, že ho někdo fotí. A hlavní je, že policie o tom ví, jak si s tím poradí je její problém. A když řidiče nahlásí více lidí, nebo stejnou spz na různých místech, šance se zvyšuje.

Podle zákona smí na vyhrazeném místě zastavit i řidič jiného vozidla k neprodlenému nastoupení a vystoupení osob nebo složení nákladu, pod podmínkou, že nebude omezovat řidiče, pro které je parkoviště vymezeno. Což ovšem nebude tento případ.

Kohut57

Dělám to také tak, protože občas vozím invalidu a když zrovna ne , nemohu označení prezentovat, pod hrozbou pokuty. A navíc mi ho už 2 x ukradli. A tak že šuplíku ven a zpátky , ale legálně.

cukrar

ed, je třeba přesně stanovit, kde je hranice využití a zneužití této cedulky.
Převážím často svoji tchýni, která je ZTP II. stupně. Mám její cedulku v autě stále, i když jí nevezu. Snažím se jí nezneužívat.
Švagr má rovněž průkazku a cedulku ZTP na synka, který je duševně postižen, chodit může normálně. U něj bych spíše předpokládal, že bude parkovat normálně, bez použití průkazky. Páč klidně kamkoliv dojde. (Já s tcháni zaky dojdu kamkoliv, páč jí přenesu do vozíku a jedeme…)
Vždy lze najít jiný postup.