zjentek

Zná čeština slovo počas?

Já ho tedy hojně používám (př: počas sběru ořechů mně vrzala kolena) tak, jako je tomu běžně ve slovenčině (počas sberu), jenže mě teď cosi nahlodalo a tudíž si nejsem jistej, zda vůbec dělám správně.. Díky ;)

Nejlepší odpověď
annas

Zná, i když je to slovenská předložka. Ve významu během, za.

V českém slovníku není uvedená, zřejmě půjde o oblastní výraz. Slyšela jsem jej, znám z literatury, ale nepoužívám. Spíš během prázdnin, v době prázdnin atd.

http://slovni­ky.korpus.sk/?w=po%C4­%8Das&s=exact&c=e­acc&d=kssj4&d=­psp&d=sssj&d=scs&d=sss&d­=peciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

Než jsem si přečetla doplnění, domnívla jsem se, že se ptáte na podstatné jméno počas = zastarale počasíí.

zjentek

Ann, takže ? Používat spisovně? Nepoužívat?

annas

V žádném českém slovníku není slovo uvedené jako předložka, jen jako zastarale počasí.

Takže v mluvené řeči můžete používat, ale ve spisovném písemném projevu by se neměla předložka používat.

Když si rozkliknete odkaz, najdete i ve slovenském zdroji, že v češtině se používá předložka během>