Jeptiška

Zdravím,ví někdo jaký cukr je:plundrový,se­kaný,drcený?Mů­že to být: kostkový,krys­talový,mletý.

Doplňuji:
Názvy cukru jsem našla v sešitě receptů z roku 1920 po mé prababičce.Bohužel se jí už nemůžu zeptat.

Nejlepší odpověď
johana 56

Sekaný a drcený cukr uvedla již annas.
Z cukrovarnické technologie výraz plundrový neznám.

Protože je to opravdu starý recept,jde zřejmě o lidový výraz v některém nářečí. V přeneseném smyslu by plundrový,plun­drovaný- táhnoucí se,překládaný,vláč­ný (např.těsto), monohl být cukr tekutý (invertní).
Můj názor.

Doplňuji:
…„mohl být“..

Další odpovědi
annas

Jsou různé druhy cukrů. Např

Krystalový cukr (=granulovaný cukr).. Podle účelu použití se produkují cukry o různé velikosti krystalů

Mletý = moučkový cukr se získává mletím krystalového cukru na jemno.

Kostkový cukr – vzniká slisováním cukru do různě velkých kostek

Sekaný cukr= hmolový cukr (=cukrová homole) je cukr slisovaný do různě velkých kuželů, ze kterého se potřebné množství cukru postupně odsekává. Nevím, zda se jpoužívá.

Drcený cukr – např. palmový cukr se prodává v této formě vyráběný zahuštěním sladké mízy z palmy a pak se drtí.

Doplňuji:
Co je plundrový cukr nevím.

anonym

Vycházím-li z informací dostupných na netu, tak o pludrovém cukru tam žádná
zmínka není.
Proto je třeba význam odvodit od výrazu plundrování. Logicky se tedy nabízí jako plundrový cukr, cukr drcený, možná „válený“. Prostě jde o cukr, který svým zpracováním naprosto ztrácí původní tvar.

Podobné výrazy
plundrování → rabování, drancování, pustošení, ničení, loupení

johana 56

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Te­kut%C3%A9_cukry

annas

Oprava – chybí čárka. Co je plundrový cukr, nevím

Jinak drcený cukr by mohl být kostkový cukr, který třeba válečkem rozdríte. Sekaný cukr z homolí se v té době používal.

Ještě jsem se podívala do historie. Plundrový cukr by mohl být speciálně vyvinutý cukr určený ke zdobení a posypu jemného pečiva, které se peče z plundrového těsta. Jinak také nevlhnoucí cukr.
Jeho přednosti:

  • po nazdobení zůstává sypký a nevsakuje se do pečiva
    • dodává atraktivní vzhled hotovým výrobkům
      • příjemná chuť

johana 56

ad annas
po přečtení Vaší poznámky o těstu jsem si uvědonila,že slovo plundruje(dávno zapomenuté),ří­kávala moje babička při vaření povidel,která začínala houstnout a táhnout se za vařečkou. Překládaná zadina je součástí výroby cukru,proto ve spojení napadl ten tekutý.