cappuccino

Zaznamenali jste vyrazne uspory energie po zavedeni LED zarovek?

Jak jste s LEDkami spokojeni?

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Úspory po zavedení LEDek jsem sice nijak nezaznamenával, není to jednoduché, ale určitě jsou. Je to dané jejich příkonem, který je podstatně nižší (6–8 x) než příkon klasických žárovek, nebo žárovek halogenových, při stejném světelném výkonu. Oproti klasickým zářivkám je sice rozdíl menší, ale opět spotřeba minimálně poloviční.
Lepší na „úporu“ jsou LEDky s „barvou“, bílá denní, tedy světelné podání cca 4000 K (kelvínů), což odpovídá běžným zářivkám. Ale pro obytné prostory jsou příjemnější s teplotou kolem 3000 K, jejichž barevné (žluté) podání je bližší klasické žárovce.
Co se týká „spokojenosti“, tak velmi záleží na výrobku a výrobci. LEDky jsem začal používat už před cca 4–5-ti lety a mnohdy vydržely poměrně krátce. V současné době se jejich kvalita podstatně zlepšila. Osobně mám nyní dobrou zkušenost se žárovkami BestLed 9W, 230V, jako ekvivalent běžné žárovky 60W. Měly dokonce prodlouženou záruku na 5 let. Kupované v expert elektro v packu 5 ks. Odkaz je na studenou bílou, ale mají í „teplou“ žlutou.
https://www.ex­pert.cz/best-led-be27-9-c-5pack/?utm_cam­paign=LED+Zarov­ky&utm_conten­t=159.0000&ut­m_medium=xml&ut­m_source=zbozi­.cz&utm_term=1000005297­82#2278554196

Další odpovědi
Roman71

Ano, zaznamenal..
Svítit 60W klasickou žárovkou a 7W LED žárovkou je hodně velký rozdíl. Vrátilo se mi to na zálohách, cca 3000Kč/rok. Jenže pak stouply sazby za elektřinu a úspora byla ta tam.. ☹

Drap

Ne, nezaznamenal.

Filip84

Ty, já se tomu bránil zuby nehty, led světelným zdrojům, tedy v domácnosti. No, ano, ale i když máme cenu elektřiny zastropovánu, no tak pořád je to částka, když to sečtu a rozpočítám na 1 kWh, která je relativně vysoká, a to máme topný tarif (já si to umím spočítat 🙂 ), takže jsem to přijal na milost, že se to vyzkouší.

Výhody:

  • jest to levné: já si ten led zdroj nakoupím v akci v obchodech nejmenovaných nadnárodních řetězců za cca cenu 2 ks klasické wolframové žárovky. Žárovky praskaly, jak na běžícím pásu, led zdroj ještě neodešel ani jeden,
  • netopí to. Já nevím, nad kuchyňskou linku jsem namontoval čtyři průmyslová svítidla tak, abych měl všecko pořádně osvětlené, a do nich jsem dával 2× 60W a 2× 40W wolframové žárovky. To máš 200W „topné těleso“, no a skleněný Deckel na jednom světle už je prasklý, nevím, jestli jsem na to čváchnul vodu, nebo jsem to utřel mokrou hadrou, prostě je prasklý. A když v létě tak hodinu pasíruju, nebo hodinu něco krájím, tak to topení opravdu není příjemné,
  • míň to žere: namísto 200W wolframových žárovek jsou 2× 3.2W + 2× 4.8W led zdroje, no tak to máš 16W, to není ani 10% spotřeby wolframových žárovek. Na nějakou chodbu, či schody, stačí led zdroj kolem 2W, jako ekvivalent k 15W, či 25W žárovkám. A ty 15W E27 žárovky, zase, vůbec nejsou, a dokud ještě byly, tak ale stály padesátikorunu a musel jsem je objednávat přes eshop. Ona, totiž, 15W žárovka není wolframová, ale klasická uhlíková, takže životnost v řádu stovek hodin,
  • svítí to naprosto ekvivalentně. Kdysi jsem zkoušel výbojkové „žárovky“: hučelo to, blikalo to, a hlavně, já na to blbě vidím, nevím, čím to je, ale je to tak. U led světelných zdrojů si vyberu nízkou teplotu chromatičnosti, takže to svítí, pocitově, úplně normálně, žádný problém s tím není.

Nevýhody:

  • nemůžeš to dát všude, ono to má plastovou patici, takže třeba do kotelny, nebo venkovních svítidel, nevhodné. No dobře, ale to jsou 3 svítidla, kde prostě bude klasická wolframová žárovka.

Jinak o žádných nevím.

Ta úspora je, samozřejmě, i výkonová, ale to nějak moc nepocítíš. Chceš ušetřit? Měň pravidelně chladničku, bojler (pokud ho máš na elektřinu) a pračku a nešporuj na tom – kupuj energeticky úsporná zařízení. To pak opravdu na vyúčtování poznáš.

U světelných zdrojů je ta úspora hlavně v tom, že wolframová žárovka stojí dvacku a spotřebuju je, v průměru, 2–3 za rok. Led světelný zdroj stojí čtyřicet a vydrží minimálně ten rok (on vydrží déle, jo, ale minimálně), tak máš Kč 20.00 – Kč 40.00 z každého světelného zdroje za rok doma, a to za první rok, za druhý rok už to je Kč 40.00 – Kč 60.00, etc. etc. Taky je to v průměru, mám doma žárovku, která je v té kouli snad dvacet let. Ale to je výjimka, žárovky prostě odchází, stejně tak se může stát, že po půl roce, roce, odejde led zdroj (je tam elektronika, takže, logicky se nějaké to kurwítko najde), ale zase, je to výjimka.

zjentek

Mně se zdá že v životě s LED žárovkami jsem již jaxi nemocnější 🤷‍♂️

cappuccino

Myslim, ze se hodne usetri nejen v domacnostech, ale i v prumyslu. Treba osvetleni dilen, vyloh, osvetleni v nemocnicich, v letistnich halach apod. Pri nasazeni poulicniho osvetleni se lampa neohriva, svetlo sviti jen smerem dolu, takze neoslnuje smerem nahoru a kolem lamp uz neletaji mury.
Presto si myslim, ze nam jej nemeli nutit nasilim, ale mohli nam dat na vybranou. Lidi by k nim stejne presli, ale nenasilnou cestou.

Filip84

Dílny, haly atp. se osvětlují, v drtivé většině, zářivkami, a tam ta úspora není taková: jestli doma vyměníš 60W žárovku za žárovku, která má, dejme tomu, 5.4W, no tak to je jasné, ale jestli vyměníš 35W trubici v zářivce za 15W led, tak ta úspora není taková.

Ne do všech provozů ale můžeš led / zářivková osvětlovací tělesa nasadit – proto se, taky, pořád vyrábí žárovky pro průmyslové použití. Třeba máš-li rotující vřeteno – frézku, soustruh, brusku atp., musíš mít doplňkové žárovkové osvětlení (na tom stroji se to řeší NN, zpravidla 24V, aby se eliminovalo risiko úrazu elektrickým proudem). Ale těch důvodů může být mnohem, mnohem víc, třeba teplo: klasické, wolframové, žárovce teplo nevadí, no ale led / zářivkovému zdroji světla ano, jsou v tom plasty a drobná elektronika (jak v placatém přístroji).

Víc už by Ti vyložil někdo, kdo se tomu speciálně věnuje. 🙂

cappuccino

Filipe, je mi jasne, ze se nedaji vyuzit vsude!

Jiří Bohumil

Roman71 – s rostoucími cenami elektřiny logicky ušetříš s LEDkami ještě víc! Ovšem nemluvím o tom, kolik teď a v budoucnu zaplatíš celkově za elektřinu. To je na jinou diskuzi. 🙂

Roman71

S LED žárovkami vcelku spokojený jsem. Je to sice o zvyk, protože je to trochu „jiné světlo“, ale dá se to přežít 😉 Když si dneska srovnám 15W klasickou žárovku do lampičky a 13W LED žárovku, to je hodně velký rozdíl! S jednou 13W LED osvítíte v pohodě celý obývací pokoj.