ZVes

Je zatajení závažného onemocnění před svatbou důvodem neplatnosti sňatku?

Je zatajení závažného onemocnění (např. duševní onemocnění s pravděpodobností postižení dětí) před svatbou důvodem neplatnosti sňatku?

Nejlepší odpověď
marci1

Ne. Cituji :
„Povinnost poznat navzájem svůj zdravotní stav je imperfektní norma, mající spíše morální obsah. Skutečnost, že snoubenci před uzavřením manželství nepoznali svůj zdravotní stav, resp. že jeden ze snoubenců před druhým zatajil závažnou skutečnost týkající se jeho zdravotního stavu, ovšem nemá vliv na platnost manželství. “

Zdroj: http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/infocen­trum/media/uza­vreni-manzelstvi-podle-nove-upravy-rodinneho-prava/

Další odpovědi
Pepa25

Podle občanského práva ne, podle církevního (v katolické církvi) za určitých okolností ano, protože rozvod nepřichází v úvahu (pouze odluka), ale v případě závažných skutečností se pečlivě zkoumá, zda bylo manželství platně uzavřeno.