Staraľová

Zajímalo by mě, jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění, když jsem cizinec evidovaný na pracáku atd.?

Původní neotázka

Zajímalo by mě jak je to z placením sociální a zdravotní když jsem cizinec evidovaný na pracáku a má nárok na podporu .

bylo mi řečeno,že jen po dobu 6 měsíců kdy mám nárok na podporu … mi bude z pracáku placená sociální a zdravotní .. A pak co teda ? budu jen evidovaná která si hledá práci… a sociální a zdravotní si mám platit sama? Nemám přechodní pobyt ale 12 let už tady makám . Pomůže mi někdo s informací ??

Nejlepší odpověď
ivzez

Stát hradí za některé skupiny obyvatel jenom zdravotní pojištění,
sociální pojištění nehradí za nikoho. Uchazeči o zaměstnání mají
uhrazeno zdravotní pojištění po celou dobu evidence na ÚP.

Sociální pojištění za ně nikdo nehradí. Přesto se jim část doby evidence na ÚP
započítává do doby důchodového (to je jedna z částí sociálního) pojištění.

Započte doba, po kterou měl uchazeč nárok na podporu v nezaměstnanosti,
z ostatních dob evidence se započtou maximálně tři roky. Z toho jeden rok
z doby do 55 let věku uchazeče a dva roky z doby nad 55 let věku uchazeče.

Kdyby uchazeč chtěl započíst celou dobu evidence na ÚP,
musel by se po skončení výplaty podpory v nezaměstnanosti přihlásit
k dobrovolnému důchodovému pojištění a sám si je hradit.
Pojistné letos činí 2.099 Kč měsíčně.

Dobrovolná účast na důchodovém pojištění (web ČSSZ):
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/ucast-na-pojisteni/dobro­volna.htm

(Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance
a OSVČ. Nikdo si je nemůže dobrovolně hradit sám.)

Výše uvedené se týká občanů ČR.
Nevím, jak je to v případě cizinců, kteří zde nemají vyřízen pobyt.
Jak to máte s pobytem a s povolením k práci?

Odhaduji, že že pokud jste splnila podmínku pro přiznání podpory
v nezaměstnanosti, nemohla jste tu pracovat nelegálně → na černo.

Poznámka (OT):
Máte velice pěknou češtinu.