Meggie2

Z jakého smyslu mohlo vzniknout slovo krupiér?

Nejlepší odpověď
annas

Původ z francouzštiny . Základní význam se přeneseně začal uvádět u pracovníka kasina,.

Původně ten, kdo jede s druhým na hřbetě až na zadku koně, n jeho zádi, druhý za jezdcem. Později rozšířeno na kohokoli, kdo podporuje druhého. Slovo odvozené od croupe (zadek nejen koně)

Tedy "sedavý " člověk, ten, který zůstává sedět na zádi,

Jde o tzv. galicismus, upravený do češtiny. Do jiných jazyků se slovo rozšíříilo přes němčinu či angličtinu.

Od r. 1731 se tak pojmenovala osoba, která stojí či se pohybuje za jinými hráči v kasinu, organizuje hazardní hru u hracího stolu , přijímá sázky, vydává a přijímá žetony a vyplácí výhry.

https://fr.wi­kipedia.org/wi­ki/Croupier

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.