Avatar uživatele
Registrovaný

Vyživovací povinost na manželku?

Dobrý den,může manželka požádat o vyživovací povinost na sebe,když jsme rozvedený,děti mám v péči já,soudem jí byly stanoveny alimenty,které neplatí?
Doplňuji:
A když manželka ještě před rozvodem dala sama výpověď z práce?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

áno, môže.
bez ohľadu na to, či alimenty na deti ne/platí.

v prípade, že jej bude alimenty od vás budú priznané, nemôžete ich neplatiť (ako vyrovnanie jej neplatenia), pretože kompenzácia vzájomných alimentačných povinosti je neprípustná.

;-Q

v prípade neplnenia alimentačnej povinnosti z jej strany (ako povinnej) doporučujem podať trestné oznámenie, jedná sa o trestný čin.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Ouimby, zaspal jste dobu ;).
Naštěstí se upravila doba a soud může individuálně posoudit oprávněnost nároků. Na počátku platnosti zákona si nárokovali výživné bývalí partneři i 15 - 20 let po rozvodu.
"..rozvedený manžel, který není schopen se sám živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Nedohodnou-li se, rozhodne soud o výživném na návrh některého z nich."
http://capz-esprit.sweb.cz/…
http://www.mesec.cz/…
Vyživovací povinnost je i k ostatním příbuzným:
http://www.penize.cz/…
Doplňuji:
omluva, mělo být
Quimby :- o)


Avatar uživatele
Stříbrný

Neplacení výživného dětem řešte samostatně.
Můžete podat trestní oznámení.

————–
Vyživovací povinnost vůči někomu (nikoliv na někoho)
stanoví zákon, tzn., že se o vyživovací povinnost nežádá.
Bývalá manželka může požádat o stanovení výživného
a nedá se předjímat, jak soud rozhodne.

Výpověď ze zaměstnání sama o sobě nemusí mít na stanovení výživného žádný vliv. Jestli manželka dala výpověď např. ze zdravotních důvodů, a jestli ze zdravotních důvodů nemůže pracovat, bude situace jiná, než kdyby dala výpověď, aby jí z důvodu nízkých příjmů soud vyměřil nízké výživné na děti.

Ale to musí posoudit soud. Soud rozvedené manželce nepřizná
výživné, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy.

Od 1 ledna 2014 se výživné rozvedeného manžela řídí NOZ, §§ 760–763:
http://www.podnikatel.cz/…

———
Články z odkazů v odpovědi Da ny jsou staršího data.
Nejnovější – prostřední – článek je z roku 2013, první a třetí jsou z roku 2009.
Všechny články vycházejí ze zákona o rodině, který platil do 31. 12. 2013.
Doporučuji poohlédnout se po "čerstvějších" informacích.


Avatar uživatele
Bronzový

Jako, že byste měl živit bývalou manželku. Nikdy jsem o ničem takovém neslyšel a vážně si myslím, že nic takového fakt neexistuje.
Naopak ona má pořád vyživovací povinnost na děti, takže po ní ty alimenty můžete a možná i měl žádat soudně.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 669
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.