zjentek

Vysvětlí mně někdo, kdo na týhle křižovatce za daný situace pojede jako první?

Jedu po hlavní a přijíždím k „téčku“ s předností zprava. Protože jedu v pravým pruhu a z vedlejší, která je po mý pravici, k tomuto „téčku“ taky právě přijelo vozidlo, zastavím, abych dal přednost zprava. Ovšem ve stejný moment přijelo do křižovatky vozidlo v protisměru, s „vyhozeným“ blinkrem vlevo. A zastavilo, logicky. Abychom tam nestáli jako tři osli, mám jet já? Nenatachtí to někdo do mě? Tak kura mám jet??? ;)))

Gecco, je třeba se při čtení popisu soustředit, prosím. Prostě se zamyslet taky nad něčím jiným, než co je zrovna v hlavě. Lépe to z mýho pohledu už bohužel skutečně nejde ;)

Nejlepší odpověď
gecco

Nakresli to…
😉
Z toho popisu su tak zmatený, že bych jel jinudy…
😉
_____________­______________
Jedeš po hlavní a přijíždíš k místu, kde máš dát přednost…
Divný, ne??
Z vedlejší přijede auto, kterýmu máš dát přednost…
Divný, ne??
Soustředím se soustředím – fakt bych jel jinudy… A možná i jinam…
😉

Další odpovědi
redy

Já když jedu po hlavní, tak mi jsou všici u – tam.
Když jedu po hlavní, a chci zahnout do prava a jsem v pravém pruhu tak, jedu.

Když jedu po hlavní a jsem v prostředním pruhu, jsou tam odbočovací pruhy, nechám projet ty v pravo a jedu.

Ten co tam najíždí ve stejný moment, ten musí dát přednost tobě, ať jedeš rovně nebo zahejbáš do prava.

Emefej

Já tomu popisu nerozumím, raději bych to otočil a jel jinou cestou.

cukrar

zjentku, všimněte si, kolik lidí nepochopí Váš popis. Stačí namalovat vyfotit, odkaz na mapu atd..
Pokud tam stojí tři osli, tak neznají předpisy, Vy se rozjedete a nemůže dojít ke střetu, když oni stojí.
Vy jedete po hlavní a dáváte přednost zprava z vedlejší?
Divný popis, nebo jako ostatní nechápu ho.

Sebtana

Mávni z okénka rukou aby jel někdo jiný, nebo na té ruce zvedni prostředníček a jeď ty O:)

cochee

Málo popisu. Ty jedeš po „nožičce“ téčka? Kdo má přednost zprava: ty? Co znamená pro tebe „přednost zprava,“ když jedeš po hlavní? Zkus to nakreslit, nebo najdi na webu tuhle křižovatku, je k nalezení spousta modelových situací.

Dochy

  1. Tak jedeš po hlavní, nebo je na křižovatce přednost zprava?
  2. Pokud je zde opravdu přednost zprava, ty čekáš na vozidlo po tvé pravici, to čeká na vozidlo, které je proti Tobě. Toto jediné vozidlo nyní může projet. (i když podle nějakých historických pravidel by jen mělo najet do křižovatky a dávat Ti přednost, zatímco bude spolehlivě blokovat jakýkoli pokus o uvolnění té křižovatky…)
  3. Pokud opravdu jedeš po hlavní a hlavní vede rovně, máš ty přednost před protijedoucím vozidlem, které Ti jako protijedoucímu musí dát přednost. Po Tobě pojede to odbočující protijedoucí, nakonec ten chudák s Ferrari z vedlejší.
  4. Pokud všichni stojí a čekají jeden na druhého, nezbývá než se to pokusit vyřešit po svém. Pokud to do Tebe ale někdo napálí po tom co se rozjedeš, budeš viníkem Ty. Takže možná jen probliknout toho protijedoucího, že může jet a počkat.

Jiří Bohumil

Souhlasím s geccem, je to trochu zmatený popis situace. Ale snad, jestli rozumím dobře: jedeš po hlavní a ta pokračuje rovně, z vedlejší, která je po tvý pravici přijelo vozidlo. Z protisměru přijelo další (rovněž po hlavní)a odbočuje vlevo. Takže jestli je to tak, jedeš první ty (máš přednost před oběma) pak jede ten z protisměru (jede po hlavní a odbočuje doleva) a nakonec jede ten z tvé pravé strany, protože je na vedlejší. Není mi jasné, proč by jsi měl dávat v tom T přednost zprava, když ta (po tvé pravici) je vedlejší?
Jestli jsem situaci pochopil špatně, doplň nákres nebo dovysvětli.
Doplňuji na základě Tvých diskuzních reakcí.
Přednost „z prava“ dáváš pouze v případě vozovky o stejné úrovni (buďto bez vyznačené přednosti v jízdě, případně, že by byla hlavní ta po tvé pravici a zahýbala-pokračovala ve směru proti tobě a ty jel přímo).

nyjono

Pokud jedeš po hlavní a je tam křižovatka T, musí hlavní někam pokračovat.
Buď doleva nebo doprava.
Nebo končí a pak dáváš přednost.

mosoj

Co je na tom nepochopitelného? Tobě protijedoucí vozidlo zahýbající vlevo, najede do středu křižovatky, tím uvolní pravou stranu vozidlu které máš zprava. To odjede jako první, ty druhý a nakonec odjede vozidlo co zahýbá doleva.
Z popisu je zcela jasné že nikdo nejede po hlavní. Je to křižovatka nerozlišená dopravními značkami. Tak co sem pletete jízdu po silnici s předností v jízdě.
Pohlavní je zcela něco jiného.

JájsemRaibek

Zjentku, tak jsem si to namaloval, abych to pochopil a chybí ti tam jedna informace.
Ta tvoje téčková křižovatka je podle popisu položený T, kdy ty jedeš zespoda nahoru, ten proti tobě odbočuje vlevo a co ti chybí je, kam jede ten co ti přijíždí zprava. Má jen dvě možnosti. Buď jede vpravo nebo vlevo. Pokud jede vlevo, tak jste všichni tři v prdeli a záleží jen na dohodě-gestikulace kdo pojede a kdo počká nebo tam stojíte ještě teď.
Pokud však jede vpravo, tak kašlu na vás, střihnu to doprava a mizím a pak jedeš ty a nakonec ten co proti tobě odbočuje vlevo.

Kelt

Jaký je tvar křižovatky? Pokud dáváš přednost zprava, je proti tobě vedlejší silnice a nemusíš mu dávat přednost, pokud odbočuje vlevo. Nejezdím sice už 10 let autem, ale řiď se těmito fakty.
Vozidlo, které jede po hlavní má přednost před vozidlem, které jede po vedlejší.
Pokud není rozlišena křižovatka, platí přednost zprava.
Pokud je hlavní přímo a kolmo vedlejší musí ten, co odbočuje vlevo, dát přednost protijedoucímu a tramvajím v obou směrech. Pokud svítí semafor, nebo je tam policajt, neplatí dopravní značky.
V každém případě byl lepší obrázek. Obrázek je lepší než tisíc slov.

zjentek

Rajbek, nominace za obsah ;)

zjentek

Kelte, no nominace! Proto já každou knížku čtu vždycky tak, že si v rychlosti prolítnu jenom ilustrace a je mi jasný všechno, celej děj.

Jiří Bohumil

Ještě, na základě diskuze doplňuji. Nejsprávnější a úplná odpověď, po ujasnění situace, že jde o křižovatku bez přednosti v jízdě, je od mosoje. A podle mne (i když částečně v rozporu s vyhláškou- §21 odst.5-přednost při odbočování vlevo ) by se celkem nic nestalo, pokud by ten přijíždějící v protisměru zjentkovi a odbočující vlevo, projel křižovatkou rovnou a odbočení dokončil. Nikoho by neomezil ani neohrozil a neuvedl by zjentka ve zmatek.
Ale u zkoušky bych s tímto názorem asi neprošel. 🙂

mosoj

Zjenteku meleš kraviny. Souhlasím s Geccem. Moje řešení je pro křižovatku nerozlišenou dopravími značkami. Pokud jedeš po hlavní ( to píšeš ty!) a neumíš to vyřešit, vrať řidičák.

redy

Týýý brďo 🙂 Čtu to znova a znova a nic jinýho mi nenapadá:-)))
Kudy to jezdíš, že tam nejsou značky? Řešení od gecca je správný, taky bych to otočila 🙂
🙂

zjentek

Však já to taky otočil! Voni stáli, jako osli, ale já ne! Já se tam točil ;)

redy

🙂

Dochy

Podle: http://auto.id­nes.cz/prednost-zprava-022-/automoto.aspx?c=A151015­_151922_automo­to_fdv
to máme všichni špatně a první by měl projet ten z boku. Popravdě to nechápu, jdu odevzdat řidičák.

zjentek

…jinak velká omluva všem, ale otázky jsou také i pro ty, kdo věcem nerozumí ;))
..takže díky ;)

Jiří Bohumil

Zjentku, není ptravda, že je nutno, aby byla v křižovatce jedna hlavní a jedna vedlejší. Může být křižovatka bez vyznačení přednosti v jízdě a pak se na všechny strany uplatňuje pouze pravidlo přednosti zprava. Pouze v případě, že by byla křižovatka ve tvaru kříže (bez vyznačení předností) a ze všech stran by přijela současně vozidla, došlo by ke kolizní situaci, kdo má dát komu přednost (všichni v kruhu). Pak by to bylo na „gestech“.

zjentek

Bohumile, perfektní! Přesně tak to vypadá! Jen s tím rozdílem, že od včerejška je tam „přednost zprava“! ;)
Takže, pokud správně chápu Gecca, nebo Vás všechny, tak za vzniklé situace už v tý křižovatce žádnbá"hlavní" není. Ale to, že hlavní teď neexistuje, stejně nedává žádnej důvod tomu, kdo stojí proti mě, aby mi nedal přednost. No a já čekám na toho zprava! Jenže ten čeká na toho zprava! No a ten čeká, až pojedu, BO jedu rovně a všichni máme zafixovaný, že jsem na hlavní!!!
Tak sakryš jedu už, nebo nejedu??????????­?????????? ;))))))))))))­))))))))))

Dochy

Pokud je křižovatka bez vyznačené (nebo nevyznačené ale zřejmé – třeba výjezd z parkoviště/obytné zóny apod.) přednosti, pak platí přednost zprava a ten protijedoucí ví, že musíš počkat na toho zprava, takže má volno. (měl by vědět)

Jiří Bohumil

Takže v tomto případě je blb ten proti tobě, ty máš dát přednost zprava, ten po tvé pravici rovněž a ten ve tvém protisměru má jet jako první. Chlapci, chlapci, nechtěl bych Vás potkat.:-)))))

zjentek

Ad Gecco: takže počkat- křižovatka s předností zprava upírá svým protínajícím silnicím právo být hlavní či vedlejší? Asi mám slabiny v silničním provozu ;)))

gecco

Zjentku – přednost zprava se dává (řeší) tam, kde není určena jinak – tedy není určena hlavní a vedlejší silnice, křižovatka není řízena…
😉

zjentek

Dochy, vždycky je min. jedna hlavní a min. jedna vedlejší. A místní, obecní úpravou se z této naší křižovatky ze dne na den stala křižovatka s předností zprava.

Dochy

Mýlíš se. cesty na křižovatce mohou být rovnocenné. Klidně i tou místní úpravou – pak padá označení „hlavní/vedlejší“

zjentek

Cochee, předpokládal jsem, že u téčka hlavní nebývá nožičkou. Omlouvám se za to, ale ve většině případů je hlavní ta, která nekončí.

Takže když si představíme, že hlavní je ta průběžná, tak by popis měl být jasnej už každýmu, faklt jsem se snažil… ;)

cochee

Ne. Hlavní je ta, která je před křižovatkou označena dopr. zn. Hlavní silnice (bílo žlutý kosočtverec). Adekvátně ty nehlavní/vedlejší musí být označeny DZ Dej přednost nebo Stůj, dej přednost v jízdě. Neexistuje žádný předpoklad, že na „téčku“ je zpravidla hlavní ta přímo vedoucí průběžná silnice (ramena téčka). Pokud tam uvedené DZ nejsou, jde o křižovatku s rovnocennými silnicemi a pak platí pravidlo pravé pazury pro přednost v jízdě.

JájsemRaibek

Nazdar kluku. Ještě jsi zapomněl na jednu značku. Červený trojúhelník-nedokážu popsat, ale už ti asi svitlo. I tam je hlavní a vedlejší. Už to mám. Je to P1.
http://www.zi­doz.cz/sites/de­fault/files/sty­les/responsive/pu­blic/p01.jpg?i­tok=deqb7bh7

cochee

To je pravda a ještě je jedna: červený trojúhelník s jednoduchým křížkem ve tvaru x, ale nevím, jestli už není zrušená. Nemám teď čas, tak to nebudu hledat. Myslím, že obě dvě se používají na silnicích mimo obec. Roky už jsem se s nimi na cestách nepotkal.

cochee

Ta je nebo byla pro označení křižovatky bez hlavní a vedlejší silnice.