Petr K

Nejedná se o dědění, ale zda má neteř nárok na požadované peníze a vystěhování? Přítelkyně je dcera babičky.

1.Původní neotázka
vystěhování po nájemci

Nedávno mě zemřel děda a potřeboval bych vystěhovat po něm nábytek, který si pořídili před lety s babičkou. Mohu nějak donutit jeho manželku, babičku, aby si co nejdřív vystěhovali svůj nábytek? Mohu někam ten nábytek vystěhovat bez jejich svolení?

2. Tazatel vložil novou otázku, takže jsem ji okopírovala sem. i s dodatkem.
upřesnění otázky ohledně vystěhování a doplatku?

Omlouvám se. Otázku jsem položil, že se to týká mě. Jedná se o neteř. Ta babičku vyhodila na ulici v říjnu, kdy si jí dcera, moje přítelkyně, vzala k sobě. V sobotu zemřel babičky manžel, který bydlel u neteře v domě. Nábytek byl babičky a dědy splečný a ted neteř chce do vánoc vše vystěhovat. Taky chce po babičce nájemné, které tam platili, dokud se ten nábytek se nevystěhuje. podáno slovy: okamžitě..... Nemají s neteří žádnou dohodu, jen ústní. Otázka zní: má neteř nárok po babičce vymáhat nájemné, když tam už 2 měsíce nebydlela? Může neteř vystěhovat nábytek, když do se to do vánoc nestihne? To se taky nestihne, neboď všichni pracujeme a neteř bydlí 120km od nás. Děkuji za odpověď. Petr
.....

3. Třetí formulace otázky je nahoře v rámečku.

Nejlepší odpověď
ivzez

Vám zemřel dědeček, jí životní partner.
Doporučovala bych ohleduplný a citlivý přístup.
Dohodněte se s ní.

Tak mne napadá: Nedědí po něm ona?

______

Petře,
nezlobte se, ale otázka ještě pořád není srozumitelná,
k posouzení situace je potřeba více informací.

Jestli neteř babičku vyhodila, je od ní minimálně nemorální
a podle mne neteř nemá ani žádný podklad, na jehož základě
by mohla požadovat nájemné.

Nezakládejte prosím nový dotaz, ale zkuste situaci vysvětlit zde.
Můžete otázku doplnit nebo pokračovat dole v diskuzi.

Další odpovědi
klumprt

Vůbec není poznat, o co jde, a navíc to vypadá dost ošklivě. Odmítám tady spekulovat, proč je nutné stěhovat nějaký nábytek. Bez doplnění otázku ignoruji.

A čí je to vlastně babička? Dítěte vaší přítelkyně? Vy jste tedy předpokládám úplně cizí člověk. Nebo je snad vaše přítelkyně zároveň nějakou vaší švagrovou? Oni se v té rodině navzájem asi nemají moc rádi, co? Dědeček tedy žil poslední dva měsíce u neteře a babička u vás?
Chtělo by se to nejdřív trochu vydýchat a pak položit s rozmyslem otázku. Do popisu se snažit popsat problém tak, aby to pochopil každý, v tomhle případě s dvojnásobným rozmyslem.
K problému bych řekl asi tolik, že nájemného se neteř pravděpobně nedomůže nemaje v ruce žádnou smlouvu aniž přirozeného práva chtít nájemné po někom, kdo v bytě nebydlel.
S tím nábytkem se domnívám, že má právo požadovat jeho vyklizení, ale měla by vás (babičku) vyzvat s nějakou přiměřenou lhůtou. Jinak by mohla mít právo na úhradu přiměřených nákladů za uskladnění nábytku.
Jinak je vhodné se zamyslet, jestli je takový nábytek vůbec k něčemu. Jestli se nevyplatí prostě přistavit kontejner a během jedné soboty to tam naházet a nechat odvézt na skládku.

Nuk nuk

Bez babičina svolení nemůžete Vy stěhovat nic.
Nějak jsem sice z toho zmatku nepochopila kdo je potomek babičky a dědečka, zda Vy nebo Vaše přítelkyně.
Nicméně prvním dědicem po zemřelém je jeho manželka, až po té děti a pak vnoučata. Pokud v tom nemáte jasno, měl by to řešit notář, nikoliv Vy se stěhovacím vozem.

Drap

Na požadované peníze má nárok takový, jak je napsáno ve smlouvě. Pokud ve smlouvě nic takového není, musel by o nároku rozhodnout soud . Nic nikdo nemůže stěhovat, pokud k tomu majitel nedá souhlas, nebo pokud nerozhodne soud

Emefej

Já tomu nerozumím. Kdo co zdědil?

Dochy

NukNuk: Pokud se já nemýlím, pak Ty ano. Primárně dědí manžel/ka a děti. Všichni rovným dílem. Pokud některé z dětí nemůže dědit, jeho podíl dědí jeho děti.
Co je majetkově přednostní je vypořádání společného jmění manželů (takže babičce nejdříve připadne polovina ze společného jmění a až druhá polovina jde do dědictví a ona „získá“ podíl)

Dochy

To trochu nechápu. Ona bydlí kde? Ten nábytek jako nepotřebuje? Nebo mají svůj nábytek u Tebe zatímco žili jinde?

Petr K

Ona už bydlí jinde a nemá ho kam dát. Neteř se chce nábytku po nich zbavit a chce ještě po ní peníze. babičce je 83 let