Trumpeta

vrácení vypůjčených peněz

Existuji 2 spoludluzníci na jedne smence. Chtel jsem se zeptat, jest-li Já jako 1. spoludluznik muzu pozadovat penize od osoby, ktere byly od 2. spoludluznika predany. tyto penize byly pujceny od jedne osoby. Mám Já pravo jako spoludluznik pozadovat od takove osoby penize, kdyz spoludluznikovi jsem nedal souhlas s predaním vypujcenych peněz ?

Odpovědi
-

velmi zalezi na tom, co je na smence uvedeno. ale pochybuji, ze by slo spoludluznika nejak uvazat, aby nemohl bez souhlasu operovat s penezi.
jedno je jiste. at se stane cokoli, budete muset platit. jit do spoludluhu/ruceni je velmi riskantni.

standa

Vedle směnky (která je „jen“ zástavním instrumentem) musí existovat SMLOUVA (dohoda) o půjčení peněz, která definuje i podmínky vrácení.

Pokud byly peníze vrácené podle smlouvy o půjčce (tzn. v dohodnutém termínu), tak je z pohledu věřitele vše v pořádku a směnka pozbyla platnosti.

Pokud spoludlužník (pro mě nepochopitelně) vrátil peníze ještě před termínem, který byl dohodnut ve smlouvě, tak sice můžete na věřiteli požadovat vrácení této chybné splátky, protože smlouva o půjčce ještě dále platí, ale já bych to nedělal, protože věřitel už dostal peníze zpět a de fakto vám peníze půjčil druhý spoludlužník 🙂

Je to ale nějaký divný a možná jsem to vůbec nepochopil.