Tydýt

Vodiče nakousané od myší, může vybavit chránič?

Nedávno dopoledne z ničeho nic spadl 3f proudový chránič (pf7–40/4/003) a od té doby nejde nahodit, přišel jsem na to, že když schodim jistič do jednoho konkrétního bytu, chránič funguje (jen nejde testovací tlačítko) a jakmile nahodim jistič, chránič okamžitě spadne.
Ve stouoačkách jsem našel pár ohlodaných kabelů nejspíše od potkanů, některé až na měď.
Může být toto příčina padání chrániče?
Edit: chránič dnes vyměněn za nový a chová se stejně.

Odpovědi
magorvkleci

Ano. Kabely s porušenou izolaci mohou být příčinou opakovaného vybavování proudového chrániče. Dokonce bych řekl, že to je hlavní a možná jediný jeho účel.

paul1

Myslím, že na odpuzení hlodavců je nějaký sprej

Dochy

Krysa okusující izolaci může způsobit vybavení chrániče. Samotný okousaný kabel – tam záleží v jakém je prostředí a jestli se něčeho dotýká.

U chrániče nefunguje testovací tlačítko? Nutný zásah kvalifikovaného elektrikáře. Možnosti:

  • vadný chránič
  • odpojený některý vodič na přívodu

elkon

Ne. Proudový chránič je ochrana proti nebezpečnému dotykovému napětí. Laicky řečeno, pokud by se ruka (nebo jiná část těla) dotkla živé části, chránič zařízení okamžitě odpojí od sítě. To, že je někde odhalená izolace, nemá s vybavením chrániče nic společného.