tom004

Víte,jaký pokrm,podle pověry,vařili na Zelený čtvrtek naši předkové?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Pekly se jidáše, obřadní pečivo z kynutého těsta, tvarované ve tvaru preclíků, bochánků, podkovy a provazu (místy i jako figurky zpodobňující ptáčky, lišku či postavy lidí). Pokud se jedly potřené medem, opět měly být pro zdraví.
Kdo snědl před východem slunce pečivo namazané medem, byl po celý rok chráněný před uštknutím hadů a před žihadly vos.
Jedla se jen zelená strava – špenát, zelí, aby byl člověk zdravý po celý rok.Také Kerblík Byla to také oblíbená postní bylinka – tradičně se konzumovala na zelený čtvrtek.

Zdroj: http://brtpic­hlavec.sweb.cz/tra­dice/cirkevni/ve­likonoce/veli­konoce1.htm

Další odpovědi
GM

Špenát z mladých kopřiv.

hanulka11

na Zelený čtvrtek konzumovalo zelí a hrách, zvláštní význam měly zelené první jarní byliny, z nichž se vařily polévky.

www.ceskeveli­konoce.cz/zele­ny-ctvrtek

lola

Špenát ze špenátu,nebo aspoň my ho vaříme,ale není to podle pověry. Podle Bible se jedla vybraná jídla,tak si ji přečti,tam se dozvíš víc