Čecho_slovák

Víte, co bylo poprvé označeno čárovým kódem?

Nejlepší odpověď
Viktorie II.

Někde jsem četla, že to byly žvýkačky.

Další odpovědi
Drap

Všeobecně se uvádí, že to byly žvýkačky. Ovšem neni to pravda, Skutečně první čárový kod je o více než 100 let starší. Hundsnova obchodní společnost ,/ založena 1670/ která se zabývala hlavně obchodováním s kožešinami v Severní Americe a na Aljašce. Peníze tam tenkrát nic moc neznamenaly. Většinou fungoval výměnný obchod. Mezi indiány i lovci, bylo velmi potřebným a žádaným zbožím deky. Aby byl usnadněn obchod, tak dodávala společnost svým obchodníkům velké vlněné deky, v různých barvách, většinou zdobené barevnými pruhy. Tenkrát se jiné vzory na deky nepoužívaly. Deky byly v různé síle a v různé kvalitě. Aby se to odlišilo používaly se čárky, vytkané na dece. Používali se 2 – 5 čárek. Každá čárka značila hodnotu jedné bobří kůže, což bylo jasné jak pro obchodníky, tak i pro negramotné zákazníky. Současné repriky těchto dek se i dnes dají u nás občas opatřit v ceně cca 3500 kč.

seraphico

„K prvnímu komerčnímu nasazení čárového kódu v obchodě došlo až 26. června 1974 v městečku Troy v americkém Ohiu.“

„Historicky prvním prodaným zbožím byla sada deseti balíčků žvýkaček za 67 centů.“

Zdroj: https://www.li­dovky.cz/relax/za­jimavosti/caro­ve-kody-maji-v-cesku-za-sebou-uz-tricetiletou-historii.A130527_205­346_ln-zajimavosti_pef

annas

Nebyly to žvýkačky, patent vznikl mnohem dřív. Vše začíná od Adama. takže i čárové kódy mají svou .

Kódy na žvýkačkách se jako první skenovaly, otázka zní obecně.

Historie čárových kódů: 9 věcí, které jste o čárových kódech nevěděli

1. První symbolika čárového kódu byla patentována v roce 1952 a vypadá jako Bullseye.

Na konci čtyřicátých let dvacátého století začali Bernard Silver a Norman Joseph Woodland zkoumat řešení pro automatické čtení informací o produktech během pokladny v obchodě s potravinami na žádost potravinového řetězce Food Fair.

2. použitím čárového kódu bylo označení železničních vozů. Prvním použitím čárového kódu bylo označení železničních vozů

3. Úplně první skenování kódu UPC bylo na balení žvýkačky Wrigley.

V létě 1974 byl na trhu s potravinami v Ohiu poprvé naskenován kód UPC. V supermarketu Marsh sklouzlo po dopravníkovém pásu 10 balíčků šťavnaté ovocné žvýkačky Wrigley a označilo vůbec první naskenovaný potravinový předmět.

4. Automobilový průmysl a obrana USA získává čárový kód – kód 39
Čárové kódy Code39 se používají k označování zboží v mnoha průmyslových odvětvích a často se nacházejí v automobilovém průmyslu a na ministerstvu obrany USA. Čárový kód byl vyvinut společností Intermec Corporation v roce 1975.-

5. Bojovník s čárovými kódy byl jednou z prvních mobilních herních konzolí

6. 6. Kód rychlé reakce (QR) je vytvořen pro automobilový výrobní sektor

7. Jízdenky na vlak a letecké společnosti najdou svůj vlastní čárový kód – aztécký

8. První chytré telefony schopné záznamu

9. Čárové kódy léků byly v roce 2004 stanoveny jako povinné,

atd. více

https://www.scan­dit.com/blog/bar­code-history-5-things-you-didnt-know-about-barcodes/

Doplnění

Drapova informace mě zajímala, proto jsem hledala, zda najdu nějaké informace v anglickém zdroji. Našla jsem

Drap má pravdu,
Ikdyž se označení nenazývalo čárový kód, ale" podle tzv. bodů se rozlišovala velikost dek a kvalita byla srovnávána s kožešinou z bobrů. Když se HBC odstěhovala na pacifický severozápad na počátku 19. století, bylo kolem bobrů méně, a proto bobří kožešiny začaly ztrácet svou hodnotu jako základní srst. Bodové přikrývky se pak staly standardem pro měření každé položky, s níž HBC obchodovala".

Hledala jsem v anglickém zdrojií. Našla jsem, že" fHudson's Bay Point Deka je vlněná deka s řadou pruhů a bodů (značky na látce), která byla poprvé vyrobena pro společnost Hudson's Bay Company (HBC) v roce 1779.

Deky byly označované jako bodové příkrývky, . Termín „bod“ v tomto případě pochází z francouzského slova empointer , což znamená „dělat na tkanině nitě se stehy“. Body byly jednoduše sérií tenkých černých čar na jednom z rohů přikrývky, které byly použity k identifikaci velikosti přikrývky. Ačkoli body na přikrývkách neměly inherentní hodnotu, obchodníci během obchodu s kožešinou často oceňovali bodové přikrývky podle počtu bodů na dece, přičemž jeden bod byl přidělen pro malé přikrývky a čtyři body určené pro velmi velké přikrývky."

https://www.the­canadianencyclo­pedia.ca/en/ar­ticle/hudson-s-bay-point-blanket

Emefej

Nevím.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Čecho_slovák

Drape, to si pamatujete ze základní školy? Nebo nebylo by lepší udat zdroj, kde jste čerpal tyto informace?

Drap

Nepamatuji ze zkladní školy. Zajímám se dlouhá léta o život indiánů. Nedokáži už říct od koho jsem tuto informaci získal. Pátral jsem po tom, co znamenají čárky na orginálních dekách. U lidí kteří se touto problematikou zabývají to neni žádná zvláštní informace. Bohužel neni to informace z internetu. Možná jsem tuto informaci poprvé četl bv překladu knihy manželů Laubinových

Drap

Každý z nás uchovává spoustu informací a u některých nedokáže určit kde a jak je získal.