vvolfodlak

VIN karoserie

Může autoservis vyrobit a nahradit VIN kód za úplně jiný? Existuje vůbec taková možnost?
Doplňuji:
Porušuje zákon mechanik, zaměstnanec, který toto provede na příkaz nadřízeného, který ho ujistí, že je to legální?

Nejlepší odpověď
anonym

Nemůže a je to trestné, VIN karoserie je jako rodné číslo, jde to pouze při výměně karosérie a je s tím celkem dost papírování.
Doplňuji:
Při změne VIN se musí dojet na evidenci vozidel a zeptat se zda je to vůbec u dotyčného vozidla možné a tam Vám i poradí jak postupovat, většinou se musí schodovat prvních 9 zanků karoserie a také budou pravděpodobně vyžadovat prohlášení autorizovaného dovozce, to se většinou pohybuje okolo 2000,–.
Jestli to udělá nějaký mechanik na dílně, tak se může stát, že automobil na STK zabaví a budou to zjišťovat policejní technici, jestli je auto kradené, proš bylo změněno VIN. Nehledě na to, že VIN karoserie je vyraženo na takovém místě, které je pro předělání těžko dostupné a některé vozidla mají dodatečné VIN ukryté tak, že ho najde pouze rentgen.

Další odpovědi
anonym

VIN karoserie je uveden v technickém průkaze. Z toho je tedy zřejmé, že neexistuje regulerní možnost VIN změnit.
Pokud by došlo ke generální opravě vozidla, výměně karoserie, jak uvádí Klubru, tak by muselo být nahlášeno nové číslo VIN evidenci řidičských průkazů a do technického průkazu by byla vepsána změna s tímto údajem.
Také by musela být provedena i oprava v pojistných smlouvách vztahujících se k tomuto vozidlu, protože havarijní pojištění a povinné ručení používají jako jeden z údajů o identifikaci vozidla právě VIN.

Hlada

Jestli se na to ptáte z pozice mechanika zaměstnance, tak je to docela prekérní situace. Když se to provalí, tak budete mít podílnictví na trestném činu. Otázkou je, jestli v případě, když to odmítnete udělat, vám nebude hrozit nějaká šikana. Mluvit o právu je zcela irelevantní. Určitě by se v případě sporu našlo dost nezaměstnaných mechaniků, kteří by tuto práci udělali. Musíte tedy sám posoudit vážnost situace, nejlépe se tomuto úkonu nějak taktně vyhnout.

cukrar

to se bohužel nesmí,