petka.s

Vedro niči mozek?

nemyslím

Nejlepší odpověď
yuko

Myslim si, ze spis nez vedro nici mozek velke dusno mezi lidmi.

Další odpovědi
marci1

Neničí, ale horko snáší mozek velmi špatně. ☹
Vysoké teploty nedělají dobře nejen kardiakům, ale ani lidem, kteří jsou jinak zdraví. Podle neurologů velmi zatěžují naše mozky, což ovlivňuje naše chování. Dost často jsou tak lidé v horku neurvalí, vystresovaní až agresivní.

Díky dokonalé souhře termoregulačních mechanismů udržuje člověk více méně stálou teplotu v těle uložených orgánů. Centrem regulace je zadní část hypotalamu. Zde jsou neustále propočítávány hodnoty přicházející z centrálních termoreceptorů reagujících na teplo a chlad v přední části hypotalamu a samozřejmě také z periferních „stanic“ umístěných v kůži.

Na signál „je příliš horko“ tělo reaguje rozšířením podkožních cév. Nadbytečné teplo je tedy předáno do krve a s její pomocí přeneseno na povrch těla, kde jsou aktivovány potní žlázy a zahájen proces ochlazování odpařováním. Čím déle se tělo ochlazuje, tím pro mozek hůře.

„Jestliže je nutné posílat více krve do kůže, zbyde jí méně pro mozek. To má negativní vliv především na frontální lalok, tedy tu část, která kontroluje emoce a impulzivitu,” vysvětluje neurolog MUDr. Martin Jan Stránský z Polikliniky na Národní v Praze.

„Krev samozřejmě chybí i dalším orgánům. Například srdce musí kvůli sníženému zásobování krví rychleji pumpovat, aby stačilo okysličit všechny buňky v těle. To vše má na člověka negativní fyzické i psychické dopady. Cítíme se unavení a pomaleji pracujeme, snáze se naštveme, pomaleji přemýšlíme a hůře se rozhodujeme. Častěji tak dochází k nedorozumění a ke konfliktům v práci i doma,“ dodává specialista.

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/zena/zdra­vi/336940-horko-snasi-mozek-velmi-spatne.html

Drap

Proč myslíš?