paul1

Věděli jste, že existuje seznam dezinformačních webů?

Zaskočilo mne, že je jich tolik. Tady je seznam:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Seznam_dezin­forma%C4%8Dn%C3­%ADch_web%C5%AF­_v_%C4%8De%C5%A1tin%C4%9B

Pokusím se některé podezřele znějící e-maily či vypadající videa z YouTube zkontrolovat na objektivitu.
Doplňuji (pro aliendrone):

  1. nikde nepíšu, že tomu věřím
  2. není to můj seznam, ale Wikipedie
  3. bylo by dobré si zopáknout, či zdokonalit se v „čtení“, stačila by úroveň 1. třídy obecné školy.

Ještě dodávám:
Blahoslaveni chudí duchem, neboť jejich je království nebeské.
Aneb – jsou tři cesty k moudrosti:
První je cesta napodobení – ta je nejsnadnější.
Druhá je cesta vlastní zkušenosti – ta je nejobtížnější.
Třetí je cesta přemýšlení – ta je nejušlechtilejší.
Kterou cestou se ubírají vaše kroky ? Myslím, že není těžké to uhodnout

Nejlepší odpověď
led

Po prečítaní ma napadá niekoľko základných otázok:
Kto určil, že takto označený web je dezinformačný?
Podľa akého kľuča sa určuje stupeň dezinformácií daného webu.
Ak je takto označený web ako dezinformačný, platí to vo všeobecnosti všade, alebo len na území štátu, na ktorom sa daný web nachádza?
Platí takéto označenie aj pre oficiálny web daného štátu?

K dodatku v otázke:
Možno to mnohých prekvapí, ale aj do wikipedie píšu živí ľudia. A títo ľudia majú aj ľudské povahy vrátane vzťahu k spoločnosti a subjektívnej objektívnosti, ľudské znalosti (to znamená nie sú to chodiace encyklopédie), ich politické názory sú rovnako rozdielne ako sú rozdielne aj u konzumentov informácií z wikipedie. A rôzne finančno-politické tlaky fungujú aj tu, na wikipedii.
Kto akou „cestou k múdrosti“ kráča, poznať pri jeho prejave (aj tu v príspevkoch).

Další odpovědi
aliendrone

Je to komplikovanější. Jak Její Excelence správně poznamenala, JE DŮLEŽITÉ KDO URČUJE zda-li je web „dezinformační“. Striktně vzato, tak dezinformačními weby JSOU VŠECHY informační weby. Jde jen o to, za kterou stranu kopou.

Proto je tak důležité, abys u přijímání informací u toho přemýšlel. Vzdělání, všeobecný rozhled a životní zkušenosti jsou v tomto ohledu výrazným pozitivem!

Podívej jak např. „informuje“ web VEŘEJNOPRÁVNÍHO ROZHLASU, který je NÁMI PLACEN! za objektivní a vyvážené zpravodajství. Přečti si diskuzní příspěvek Pepy25 a moji odpověď. https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/souhlasite-s-povinnym-prechodem-na-elektoauta
Jistě, ČRo se odvolá na to, že „jen zprostředkovával“ (opakoval), jakkoliv každý soudný člověk lehce znalý reality ví, že je těch 250Kč za filtr pevných částic TOTÁLNÍ nesmysl. Věděl to MUSEL Vondra a totéž jistě věděli i v redakci ČRo. Přesto se nestyděli tuto vyloženou lež zveřejnit jakožto „objektivní fakt“. A Vondra je v pohodě, může říkat co chce, má imunitu.

Tak snad už chápeš, proč pro veřejnoprávní média nemám dobrého slova a třeba ČT standardně nazývám LŽElevizí. Jde o to, že POKUD by lhala Prima nebo Nova (ty ovšem NELŽOU ani zdaleka tak strašně!), tak je to možná neetické, ale je to soukromý projekt a můžou si ve své televizi breptat co chtějí. Veřejnoprávní média jsou ovšem placena NÁMI, z našich daní a já URČITĚ nechci, aby mne sdírali o peníze proto, aby mohli lidem vymývat mozky. TY SNAD ANO? 😮

Kupodivu ovšem web ČRo na tvém seznamu NENÍ! Hele, dokonce existují „weby kontradezinfor­mační“ (jejich účel má být „rozkrývat dezinformace a dezinformátory“), typicky „manipulatori.cz“. Potíž je, že nebudu ani počítat KOLIK prohráli soudů ohledně LŽIVÝCH tvrzení a výroků. Prostě NEVĚŘ „jedné straně“ (je FUK jaké) a mysli sám za sebe. Už tomu rozumíš? 😮 😉

zjentek

A k čemu je dobré to vědět? Přece máme vládu a média, které nás občany správně informují. Proto si je také volíme, platíme. Dezinformace je zpravidla vše, co neposvětili zákony té které právě úřadující vlády/moci/diktátu. Já se toho nebojím 🤷‍♂️💁‍♂️🤨

Dochy

Ano, vím že seznam existuje. Možná na něj někdy i kouknu. Samozřejmě to chce vždycky přemýšlet když člověk něco čte (pokud to není zrovna fantasy román nebo tak něco). Bohužel některé weby byli naplněné očividně nesmyslama a bohužel byli lidé, co to těm autorům vážně žrali.
Spousta lidí řve o cenzuře apod…
A nejspíš ti samí lidé pak řvou jak je možné, že stát neochrání důchodce před šmejdama.
Ale zrovna tyhle dvě věci spolu hodně silně souvisí. Ty šmejdi typicky používají různé polopravdy k tomu aby nalákali důvěřivce. Stejně jako si provozovatelé některých rádobyzpravodaj­ských webů nabíraj své ovečky čímž si kromě jiného např. mohou připravovat voličskou základu, nebo skupinu ochotnou jít vyřvávat nesmysli na Václavák,..... nebo třeba skupinu co podpoří výlety do zemí se slabší vymožitelností práva dalšímu guru Járovi.

elkon

Nevím a je mi to jedno. Já se řídím instinktem a zkušenostmi. Navíc se občas někdo zmíní o nějakém závadném webu. Je však pravda, že řada lidí „žere vše i s navijákem“, ti potřebují berličku, ale často to ani nepochopí.

paul1

Pro led
k dodatku k otázce:
já jsem reagoval na větu: Kupodivu ovšem web ČRo na tvém seznamu NENÍ!
Tedy chtěl jsem aleindronemu vysvětlit, že to není můj seznam, ale Wikipedie, takže mi nemůže nic vyčítat.
O nějakých finančně-politických tlacích na Wikipedii nevím. Wikipedie je otevřena všem, kdo chce na ni něčím přispět. Jistě má svoje „hlídače“, aby obsah byl korektní. Já žádné špatné zkušenosti s Wikipedií nemám, píšu do ní i přidávám fotografie již delší dobu a zatím jsem se tam s nekorektnostmi či nepravdami nepotkal.
P.S.: Hezké svátky všem, Pavel.

zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.

Ametyst

Zjentku, odpovědí jsi mi připomněl písničku Petra Skoumala “Televizní noviny”: Televizní novina z pole nebo z montáže, řekne jasně, kdo je lump, a hned mi ho ukáže”.:-))

elkon

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.