darysa

Chci darovat dům dceři. Budu tam mít věcné břemeno, i když se odstěhuji a trvalé bydliště budu mít jinde?

Chci darovat dům dceři a nechat si v domě „věcné břemeno“. Kdybych se v budoucnu chtěla odstěhovat , mohu si nechat věcné břemeno nadále a vracet se tam, třeba jako na chalupu? Jen tak na víkendy. Platí věcné břemeno nadále, i když bych měla trvalé bydliště jinde? Děkuji za odpověď. Hana

Odpovědi
anonym

Věcné břemeno dožití je právně neodejmutelné jinak, než úmrtím, nebo soudem. Důležitým principem zachování práva užívání bytu je naprosté zajištění bytu. V případě neplnění bytových povinností by případná žaloba snadno uspěla – odejmutí věcného břemena. Tedy v případě, že smyslem bylo doživotní užívání, ale dotyčný již trpí nemocí neslučitelnou s pobytem mimo nemocnici, toto právo se stává přítěží ve starání se o nemovitost a tak už jen pro obecnou bezpečnost soudy přiklepávají odstranění břemene. V případě, že byt opustíte, potenciální žalobě se tedy nevyhnete – nicméně pokud prokážete, že se o byt stále zajímáte a plně se o něj staráte, pak se není čeho bát. Nicméně jsou to tedy starosti na stáří – není to nejlepší statut, pokud se cokoli se zdravím jedince stane. Obecně doporučuji hradit poplatky za nemovitost a v případě opuštění nemovitosti zařídit vlastního podnájemníka. Upřímně toto darování mi absolutně nedává smysl. Buď si navzájem natolik věříte, že žádné břemeno nepotřebujete – bude vždy jen přítěží vás obou. Proto darování bez břemene je nejlepší cestou. A pokud je tam náznak budoucích neshod, pak ani věcné břemeno není spása – to jen nastolí nesváry, soudní spory, … Buď tu důvěru máte, nebo ne – tak to vidím já.

Hlada

Ano, je to možné.
Věcná břemena jsou popsána v Obč. zákoníku, oddílu 2., konkrétně Služebnost bytu § 1297–8. O trvalém bydlišti se tam nic nepíše.

Pepa25

Věcné břemeno užívání (nově služebnost) není vázána na trvalý pobyt, je zapsána v katastru nemovitostí a trvá až do zániku (zánik nemovitosti, smrt oprávněného nebo rozhodnutí soudu) nebo zrušení (dohodou obou stran).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Pepa25

Tak úplně s matesaxem nesouhlasím:

  1. věcné břemeno dožití lze kdykoliv zrušit dohodou obou stran (oprávněného i povinného)
  2. neplatí tedy, že „v případě, že byt opustíte, potenciální žalobě se tedy nevyhnete“
  3. darování s věcným břemenem naopak v současné situaci dává dobrý smysl, protože právě dává současné majitelce prostor se v budoucnu rozmyslet, do kdy tam bude bydlet

anonym

Psal jsem to v kontextu k situaci. Věcné břemeno může původní majitel (uvalitel) sám jen tak odvolat – to není problém. Druhý bod nedává smysl. Pořád tu bude s věcným břemenem viset potenciál žaloby o odstranění břemene. A třetí bod také nedává smysl. Já řeším, že věcné břemeno je značná přítěž pro obě strany – s nemovitostí se nesnadno manipuluje atp. → pokud se jedná o vztah matka-dcera, nevidím důvod, proč by nemohlo soužití fungovat jen na dobré slovo.

Dochy

To břemeno podle mně má význam i v případě, že si plně důvěřují.

  1. vztahy se mohou změnit
  2. ani ta dcera není nesmrtelná a co pak? V ideálním případě to půjde na dobré slovo i na dále s dědici, ale co když ne?

anonym

Tedy na dobré slovo jsem myslel, že by to mohlo stačit dceři. Už vás chápu. Jinak dcera může sepsat poslední vůli …

anonym

Pokud dcera umře, nemovitost zůstane pořád rodiči. Pokud umře rodič, nemovitost zdědí dcera – ???

Pepa25

Trochu si protiřečíte: v bodě 2 hrozíte žalobou a v době 3 se divíte, proč nějaký institut vůbec dávat, když vše může fungovat na dobré slovo 😉
Dovolím si trvat na tom, že darování se zřízením věcného břemene je naopak vyvážený, praxí odzkoušený institut, který majiteli (dárci) dá doživotní jistoty. přece jen docela často i tady padají dotazy „jak odvolat dar“ …

anonym

Takže ona hrozí žaloba, když bude nemovitost pořád její? Jakože sorry – ale už to není vaše – prostě tak? Ne- žaloba hrozí jen, když dům daruje …