simsalabim

Ve spojení „zatmění M(m)ěsíce“ se píše velké nebo malé M? (a proč?)

Nejlepší odpověď
annas

Bereme-li měsíc ve významu odborném, tedy hvězdářském, pak píšeme Měsíc..
Ve významu jiném než odborném hvězdářském píšeme měsíc.

Takže zatmění Měsíce či Slunce je astronomický jev.
Doplňuji:
Ještě doplním: citaci z PČP

Velká písmena – hvězdářská jména

S velkým písmenem se píšou hvězdářské (astronomické) pojmy, mezi něž patří:

  1. názvy planet a planetek: Slunce, Země, Merkur, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto; Eros, Ida;
  2. názvy hvězd, souhvězdí a jejich částí: Měsíc, Polárka, Orion, Andromeda, Blíženci, Býk, Rak, Malý vůz, Malý lev, Malý medvěd, Velká medvědice, Létající ryba, Malý vodní had, Řeka Eridanus; souhvězdí Vah, souhvězdí Orionu, souhvězdí Persea, souhvězdí Velké medvědice; Moře klidu (na Měsíci);

S velkým písmenem se píšou i jednotlivá hvězdářská znamení a osoby v nich narozené: Vodnář, Ryby, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, např. celoroční horoskop pro Berana, atd.

  1. U výrazů měsíc, slunce a země je třeba rozlišovat, zda jsou užity jako hvězdářské termíny, pak se píšou s velkým písmenem: zatmění Měsíce, první let na Měsíc; úplné zatmění Měsíce, skvrny na Slunci, erupční aktivita Slunce; magnetické pole Země, nitro Země, vznik života na Zemi, nebo ve významu jiném, pak se píšou s písmenem malým: měsíc zaplul za mraky, slunce pěkně pálilo.

    Ne vždy je jednoduché rozpoznat, zda v daném textu zvolit písmeno velké, nebo malé, a proto je třeba počítat s kolísáním.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=M%C4%9Bs%C3%AD­c&Hledej=Hledej#bref4

Další odpovědi
dnb

Měsíc (přírodní družice Země) se vždy píše z velkým M. Měsíc (např. Duben) se píše s malým m. Zatmění Měsíce tudiž bude z velkým M, jelikož výraz upozorňuje na jev, který se spojuje nikoliv s některých měsíců v roce, ale Měsícem, který „svítí“ na obloze. To samé platí u Země (naše planeta) a země (podlaha, Půda, atd.)

Questman

Měsíc = vesmírné těleso, satelit Země
měsíc = jednak různý počet dní v kalendáři, jednak měsíc na obloze.

Jednoduše kdybys stála na Měsíci a koukala se na naši matičku Zemi, tak bys řekla, že na obloze je země :)
Doplňuji:
Aha, tak ten druhý odstavec škrtám :P

school12

Pokud to je v odborném smyslu neboli smyslu vesmírném, píšeme M. Pokud normálně při hovoru (řeči), píšeme m.

dnb

ANNAS:
a): názvy planet a planetek: Slunce, Země.....Co tam dělá to Slunce? To je planeta či planetka? A za Plutem není Eros ale Eris a mimo jiné existuje ještě Ceres, který „leží“ mezi Marsem a Jupiterem.
b): názvy hvězd, souhvězdí a jejich částí: Měsíc, Polárka… Co zde dělá Měsíc? Jsou to přírodní oběžné družice planet a ne hvězdy či nedejbože souhvězdí! V poslední větě „měsíc zaplul za mraky“ se nikoliv píše malé m, ale velké. Proč? Protože už celý měsíc Měsíc zaplul za mraky.
Úplně se divím, že si těch chyb, pravděpodobně vůbec nikdo nevšiml.

annas

Reklamujte v Ústavu jazyka českého AV v Praze. V Pravidlech je třeba umět číst.

Vaše slova se mně netýkají, vypovídají jen a jen o vás. 🙂

dnb

Já jsem ale nekritizoval Češtinu, ale především to, že Slunce není planeta, ale hvězda a tam kde má být psáno Slunce je Měsíc, máte v tom guláš a asi zřejmě nevíte co a kam zařadit. Takže každý si udělá obrázek spíše o vás. Ty palce vám dává každý automaticky, aniž by si přečetl hlod, který jste napsal.

annas

Moje chyba: se mě netýkají…

arygnoc

Questman:
„Jednoduše kdybys stála na Měsíci a koukala se na naši matičku Zemi, tak bys řekla, že na obloze je země“

Zem je v oboch prípadoch v tejto vete s veľkým Z, pretože sa jedná o meno telesa, planéty.

arygnoc

Mesiac – meno trabanta Zeme, jeho pomenovanie
mesiac – obežnica, satelit; 1/12 roka; vec majúca tvar Mesiaca (najčastejšie ako kosák); mesiačik, diel niečoho (napr. citrusového ovocia) v podobe Mesiaca (kosáku, srpu); mesiačiky, menzes (opakujúce sa krvácanie každý cca mesiac (1/12 roka))

arygnoc

doplním, to základné, odpovedať na otázku, to som zabudol.

takže:

zatmenie Mesiaca – zatmenie konkrétneho mesiaca, a to mesiaca Zeme, teda Mesiaca.

zatmenie mesiaca – zatmenie akéhokoľvek mesiaca ktorejkoľvek planéty, z toho tedy vyplýva, i mesiaca Zeme (Mesiaca).

oba zápisy sú správne, iba zápis „zatmenie Mesiaca“ konkretizuje, o zatmenie ktorého mesiaca sa jedná (Mesiaca, teda obežnice Zeme) – netreba dopĺňať-upresňovať „mesiaca Zeme“.