Mill

Vážná hudba -autorský zákon

Je hudba, (pro mne vážná),autorů více než 70 let po jejich smrti chráněna autorským zákonem? Případně kdo vlastní práva k jejich skladbám. Příklad: Píseň Moravo, Moravo složil někdy v 18. stol. mně neznámý autor a český rozhlas Brno používá ( asi stále) část písně jako znělku. Na můj dotaz mi odpovědná pracovnice rozhlasu sdělila, že mají k písni vlastnická ( přesný termín neznám) práva. Jak to možné a když tak jak lze práva získat?

Nejlepší odpověď
Alesh

Nechci kecat, ale není to tak, že sice skladba od toho autora chráněná není, ale co je chráněno je už konkrétní provedení nějakým umělcem? Např. tedy něco od Mozarta můžeš libovolně sám reprodukovat, ale pokud to nahraje Svěcený, tak to jeho CD už je chráněné.

Další odpovědi
MacChill

Po smrti autorské právo pochopitelně zaniká.

Takhle to píše wikipedie:
Osobnostní práva těsně souvisejí s osobností autora a jsou tedy nepřevoditelná a trvají do smrti autora, kdy zanikají. (Po autorově smrti je však nadále chráněno autorství samo – nikdo si nesmí osobovat autorství cizího díla (vždy musí být uveden skutečný autor, je-li znám) a díla nesmí být užíváno způsobem snižujícím jeho hodnotu.) Mezi osobnostní práva autora patří právo rozhodnout o zveřejnění díla, právo osobovat si autorství či právo na nedotknutelnost díla (do díla smí být zasahováno jen se souhlasem autora, dílo nesmí být užíváno způsobem snižujícím jeho hodnotu apod.).

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Au­torsk%C3%A9_pr%­C3%A1vo

Mapel

To Alesh, napsal jsi stejný názor jako MacChill. Vlastní staré dílo není už chráněné, ale vlastní provedení ano. Potom znělka v konkrétním provedení může být chráněna autorským provedením. Nikdo jiný ji nesmí použít, ale pokud je to část některé skladby, tak potom na přehrání celé skladby se uvedené autorské právo nevztahuje. Jen pokud bych použil pouze uvedenou část chráněnou autorským právem.