annas

Určují peníze prestiž člověka a jeho společenskou pozici na špici či na dně? „Kolik peněz máš, tolikrát jsi člověkem“?

„Tato "citátová“ slova platí na Babelthuapu (Babeldaobu) Je to je ostrov v pacifickém souostroví Karolíny. Má rozlohu 376 km² a žije na něm okolo šesti tisíc obyvatel: je největším ostrovem státu Palau a po Guamu druhým největším ostrovem Mikronésie.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Babeldaob

Zdroj citátu
https://books­.google.cz/bo­oks?id=MvmcDwA­AQBAJ&pg=PT293­&lpg=PT293&dq=ko­lik+m%C3%A1%C5%A1+pen%C4­%9Bz,+tolikr%C3%A1t+js­i+%C4%8Dlov%C4%9Bkem&sou­rce=bl&ots=bfXDz-BjJL&sig=ACfU3U30TfIB­NFNr8qcPLT5e2ho­oXO5uTQ&hl=cs&sa=X­&ved=2ahUKEwiw15-n3ITlAhW2BGMBHQE­lAAwQ6AEwB3oE­CAkQAQ#v=onepa­ge&q=kolik%20m%C3%A­1%C5%A1%20pen%C4%9Bz%2C%­20tolikr%C3%A1t%20­jsi%20%C4%8Dlov%C4%9Bkem­&f=false

A. Jak chápete Picassova slova?

1. „Chtěl bych žít s hromadou peněz jako chudý člověk.“

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/24698-pablo-picasso-chtel-bych-zit-s-hromadou-penez-jako-chudy-clovek/

B. Jak lze chápat uvedená slova?

  1. „Jakmile jde o peníze, jsou všichni lidé stejného náboženství.“ -Voltaire
  2. „Říká se, že peníze nepřinášejí štěstí. Bezpochyby se tím myslí peníze druhých.“ – Sacha Guitry

https://azcita­ty.cz/citaty-o-penezich/1/

Obrázek
https://pixaba­y.com/photos/shop­ping-kermit-money-euro-1761237/

Nejlepší odpověď
Kepler

Tak úplně doslova to není, ale jisté je, že peníze hrají v postavení člověka důležitou roli.
ad A) tak tohle moc nechápu. K čemu by měl tu hromadu peněz?
ad B) k tomu jen dodám: peníze jsou u většiny lidí až na prvním místě.

Další odpovědi
fcoop

„Když se ptali Dalajlámy, co ho na lidech a lidskosti nejvíc překvapuje, odpověděl:

"Lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví, potom se tak znepokojují minulostí a budoucností, že si neužívají přítomnosti, a.. tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jakoby neměli nikdy zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili.“

Dalajláma 14. dalajláma, tibetský duchovní vůdce 1935

Edison

Myslím, že to pravda není.
Peníze totiž nejsou všechno.
Peníze jsou až na prvním místě.
Bez peněz se dá dosáhnout naprosto všeho. S penězi to jde ovšem podstatně snáz.

zjentek

Draní se na špici společenského žebříku je jaksi jiný projev charakteru, než hlad a touha po penězích. Často jdou ruku v ruce.

IMHO peníze určují primárně svobodu. Můžete je mít, být svobodná, nedrat se na žádný vrchol, nebýt nijak a nikým hodnocena, nebudovat prestiž. Jednoduše „žít v ráji“. Tak chápu Picassova slova.

Drap

Bohužel, v dnešní společnosti je prestiž čím dál více hodnocena pouze tímto kritériem.Nevím jak na Babeldaobu, ale kolem nás se s tím setkáváme až příliš často a přijímáme to, že výše konta zastiňuje jakékoli jiné hodnoty. Přesto si nemyslím, že platí Kolik peněz máš, tolikrát jsi člověkem.Člověkem jsme jen jednou ať už tím movitým, či bez groše v kapse.
A. Nemajetnému člověku se snad žije lépe, pohodlněji. Nemusí nic sledovat, noc spravovat a nic chránit. Přesto by bylo velmi příjemné i v takovéto situaci si můžeme dovolit věci, které by byly právě potřeba, nebo jsme je jen hodně chtěli. Takto ta slova chápu.
B. Ano tak to chodívá. Když začne jít o peníze, hlavně u vyšších sum, tak jde vše ostatní většinou stranou.
Peníze štěstí zřejmě opravdu nepřinášejí, ale žije se s nimi pohodlněji a i když nejsme třeba úplně šťastní, díky jim si můžeme několik šťastných chvilek užít. O těch cizích penězích je to tak, že žijeme ve společnosti s přeházeným žebříčkem hodnot a cizí neštěstí, zvláště pak u těch movitějších, běžného člověka zpravidla potěší.

Kryšpín

Podle mého názoru prestiž určuje jak byl vychován a jaké má geny po předcích, rovněž je rozdíl, zda je to ve fašismu, v socialismu, nebo v kapitalismu. Mám peníze mohu vylepšovat své tělo, své milenky, přítelkyně a další rovněž se mohu rozhodnout za příplatek pro lepšo-léčbu, drahé dovolené, bydlo v satelitu, drahý plecho-umělohmotný pojezd a.t.d..
Rovněž žádný ismus nezruší gigant rozdíl mezi chudými a bohatými pouze na krátký čas to řeší, válka, katastrofy, kolaps státu anebo globální pandémie. Pád Římské říše, Francouská velká revoluce a pod. bohatým se zastavuje příjem a chudí nemají co ztratit, nůžky se zavírají. A co může zvrátit dnešní stav, nukleární válka.

ivzez

Co je prestiž?
Já si představím člověka poctivého, čestného, pracovitého, … prostě
člověka, kterého si mohu vážit, a jeho (ničí) majetek mne nezajímá.

jestli někdo hodnotí prestiž člověka podle jeho majetku,
může se hodně mýlit. (K majetku se dá dostat různými způsoby.)
___

Citáty mne tentokrát nezaujaly.

Rokio

Společenskou pozici určuje pohlaví, věk a postavení. Žena je společensky významnější než muž, starší je společensky významnější než mladší a nadřízený je společensky významnější než podřízený. Jedná se o základní pravidlo etikety.

df

Ještě bych přidal citát od Karla Čapka: „Zdravý člověk bez peněz je napůl nemocný.“

A taky jednu povedenou písničku Jana Wericha „Civilizace“. Krásný text, krásná melodie.

aliendrone

Tak zajisté prachy mají ohromné výhody (mít je). Jiná věc je těch výhod pořádně využít. Peníze jsou do jisté míry měřítkem úspěšnosti, ovšem jen na jejich základě poměřovat prestiž je trochu mimo. Nělkdo vyhraje superjackpot v loterii 1,5miliardy, ale to z něj ještě nedělá něco lepšího, než z někoho jiného, který si své miliony těžce vybojoval. ;)

ad A – Ano, tohle kňourání lze slyšet od MNOHA lidí. Všichni mají jedno společné – k penězům SNADNO přišli (bez velkého úsilí, povětšinou díky štěstí) – kašpárci, krákory, obecně umělci, dědicové, výherci v loterii apod.

ad B1 – JJ, taková je prostě životní realita. ;) :D
ad B2 – Do důsledku – nepřináší. Ale… https://youtu­.be/cB4TUza4Fs0?t=46

annas

Děkuji za Vaše odpovědi , i když třeba Rokio se ubíral jiným směrem,

Na Babeldaobu hrají ipravdu prestiž peníze v souladu s úslovím. Podrobnosti jsou v odklazu, ale slova jsou samozřejmě insipirací, nežešíme tento „peněžní ostrov“.

Mc Merkurion

… vo peníze jde až v první řadě, a kdo tvrdí,že to neřeší, tak má pravdu >>> má jich dost …