Urči kdo jsem?

Byl jsem členem Hlinkovy slovenské ludové strany a po smrti Andreje Hlinky jsem zaujal jeho místo.Byl jsem katolickým knězem a po vyhlášení slovenského státu jsem se stal jeho prezidentem.Po skončení druhé světové války jsem byl popraven.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Jozef Tiso (13. října 1887 Veľká Bytča[1][2] – 18. dubna 1947 Bratislava) byl slovenský římskokatolický kněz, politik Hlinkovy Slovenské ľudové strany a v letech 1939–1945 prezident Slovenské republiky, satelitního státu nacistického Německa. Po válce byl odsouzen československým Národním soudem v politickém procesu[3][4] za válečné zločiny k smrti a popraven.

Další odpovědi:

Zlatý

politik.

Původně farář a teolog, od 20. let 20. století funcionář Hlinkovy slovenské lidové strany. 13. března 1939 jednal s Adolfem Hitlerem, který mu oznámil svůj záměr vytvořit slovenský stát. Tiso to tlumočil Slovenskému sněmu, jenž sa Hitlerovu rozhodnutí podřídil, ačkoliv slovenští politici takový záměr v té době povětšinou neměli. 26. října 1939 byl Tiso zvolen prezidentem Slovenské republiky, jímž pak zůstal až po její zánik. Na Slovensku byl nastolen autoritativní režim s totalitními, ale i demokratickými prvky, Slovensko bylo státem podřízeným nacistickému Německu. 6. června 1945 byl Tiso americkou armádou internován v Bavorsku, později vydán československým úřadům a nakonec na základě rozsudku Národního soudu popraven

Zdroj: http://www.panovnici.cz/jozef- tiso

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2419
Zlatý Drap 1490
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.