Lukas27

Umí spát kůň ve stoje?

Nejlepší odpověď
NoFear

Umí, napohodu. A taky to často dělají, ale ten spánek není tak kvalitní, jako když spí v leže. Koně si dokážou odpočinout i ve stoje a nejsou pak nijak unavení ani namožení. Ten spací režim ve stoje jim umožňuje jejich kostra, která je spolu se šlachy tak nastavená, že nepociťují žádné zatížení ani námahu.
Ale až dospělí koně, hříbata to neumí/nedělají. Staří koně spí ve stoje skoro pořád, špatně se jim vstává, jsou už staří a často mají i problémy s nohama nebo váhou a kostmi/klouby. Je pro ně dokonce mnohem lepší spát ve stoje, v tom pozdním věku.
Dospělí, ale mladí koně spí v leže hlavně tehdy, když se cítí maximálně v bezpečí, někde ve stájích, v klidu a když nemají žádná zdravotní omezení. Ale taky spí polyfázově, tzn., že během dne spí (ve stoje) několikrát. Jako kočky, psi a a vůbec všechna zvířata, ti taky spí několikrát v krátkých intervalech během dne.

Další odpovědi
Midoc

Umí spát ve stoje.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

NoFear

Jako spát v leže můžou dospělí koně i přes den a někde na poli. Ale musí tam být víc koní, alepsoň menší stádo a jeden musí být bdělý a hlídat (fakt!).