Lgee

Ten, kdo má družstevní byt, tedy něco vlastní?

Sice být není „jeho“ ale vlastní družstevní podíl, tudíž je to stále něco s čím může nakládat, a má právo v něm žít narozdíl od nájmu kde vyprší smlouva a je na ulici.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ano, vlastnictví družstevního podílu v bytovém družstvu je obvykle spojeno s výhradním užíváním konkrétního bytu na dobu neurčitou. Takže dokud nebude vyloučen z družstva, tak na ulici neskončí.

Další odpovědi
marci1

Ano, je to tak. Vlastní družstevní podíl v bytovém družstvu (nevlastní byt) a dokud ho nepřevede na někoho jiného (neprodá), pak má stále „nárok“ v bytě bydlet. 🙂
„Samotný pojem „vlastnictví“ je vztažen celkově k bytovému družstvu, nikoli jednotlivým družstevníkům. Samotní družstevníci – nájemci – obyvatelé bytových jednotek v domě – totiž žádný byt samozřejmě nevlastní. Jednotlivé bytové jednotky nejsou evidovány žádným způsobem pod konkrétními nájemníky (majiteli), ale dům jako celek patří celý družstvu, které se mimo jiné stará o jeho správu. Pokud tedy uvidíte někdy titulek inzerce „prodej bytu v družstevním vlastnictví“, víte, že se nebude jednat o prodej bytu jako takového, ale o prodej práv a povinností spojených s užíváním bytové jednotky. Nájemník (družstevník) nemůže prodávat byt (jelikož jej nevlastní), ale pouze svůj členský podíl v bytovém družstvu.“
https://bydle­ninadoporuceni­.cz/druzstevni-byt-druzstevni-vlastnictvi-vyhody-nevyhody/