saboo

Jak se zachovat, když mi přišel poštou na mé jméno mobil, který jsem neobjednával ani neplatil?

Zajímal by mě váš názor:

Představte si, někdo mi do práce poslal mobil. Nikdo se o něj nehlásí, nikdo o něm nic neví. Balík byl psaný na mé jméno. Nic jsem neobjednával, ani neplatil. Navíc je to Samsung A7, takže to není nic úplně levného.

Plán je takový, že počkám měsíc, jestli se to nějak nevysvětlí a pak ho prodám. Mám sice o třídu horší telefon, ale nechce se mi používat mobil, o kterým nevím kde se vzal. Co si myslíte?

Nejlepší odpověď
Edison

Podobné situace se tu probíraly. VRÁTIT!!! Je to podobný případ, jako nález!

Tr.Zák.:

§ 219
Zatajení věci

(1) Kdo si přisvojí cizí věc nikoli nepatrné hodnoty, která se dostala do jeho moci nálezem, omylem nebo jinak bez přivolení osoby oprávněné, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.

(2) Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Další odpovědi
marci1

Já bych ho určitě vrátila. 🙂

„Zvláštní“ je § 1838 nového občanského zákoníku, podle kterého si zboží bez objednání a placení může příjemce takovéhoto zboží ponechat.
㤠1838
Neobjednané plnění
Dodal-li podnikatel spotřebiteli něco bez objednávky a ujal-li se spotřebitel držby, hledí se na spotřebitele jako na poctivého držitele. Spotřebitel nemusí na své náklady podnikateli nic vracet, ani ho o tom vyrozumět.“

https://zakony­.kurzy.cz/89-2012-obcansky-zakonik/paragraf-1838/

Právník v ČT v „Černých ovcích“ radí:
„V daném případě jste obdržel tzv. neobjednané plnění. Podle zákona platí, že pokud podnikatel zašle spotřebiteli zboží, které nebylo objednáno a spotřebitel začne toto zboží jako jeho vlastní užívat, není povinen toto zboží ani zaplatit, ani podnikateli vracet a nemusí jej o tom ani vyrozumět. Ve vašem případě tedy nemusíte CD společnosti, která vám jej zaslala, platit, nemusíte jej vrátit a nemusíte jim ani odpovídat na dopis, který vám zaslali.“

https://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1097429889-cerne-ovce/216452801­080503/0/42334-neobjednane-zbozi/

???

Mp2

Počkat měsíc. Přidat… Heh… Ty jsi typickej Čech!!!

Kristeoane, tohle se stalo i kamarádovi a tady to taky už někdo psal..
Jestli to je nejaky trik obchodniku nebo vylozene podvod… Nevím..

Okamžité to vrať, nakonec totiž budeš akorát a pitomce a bude§ mít problémy..
Nebo se ti někdo z kolegu chtel pomstit a nechal ti to poslat, já nevím. :D ..
Každopádně pokud to nevrátíš, šahneš do peněženky.. A to o hodne hlouběji než kdyby sis ho normalne koupil a zaplatil… :)

Kdyby ses s tím alespoň všude nechlubil, podepsal se uplne jinak, mohl si o tom vedet jen ty, mobil si nechat. Teď je pozdě :)

mosoj

V krabičce je antrax nebo novičok. Typický Čech!!!

ivzez

Vraťte zásilku odesilateli.

anonym

Vracet to samozřejmě nemusíš, viz odpověď marci1. Je to už tvůj telefon.

Nemusíš mít ani obavu z toho že o svůj telefon příjde právoplatný majitel. Chybu udělal dopravce (asi česká pošta, že) a ten bude muset pojištěný balík uhradit v plné výši eshopu, který jej tak bude schopen zaslat právoplatnému majiteli znovu. Všichni budou spokojeni, kromě české pošty, která za svou chybu zaplatí.

Pepa25

Takový detail: na každém balíčku je odesílatel a každá doručovací služba si nechává potvrdit převzetí. Takže nic se jen tak neobjevuje, dotaz je tedy nereálný.

Edison

Marci: Tazatel nepíše nic o neobjednaném zboží z obchodu, ale o zásilce. To je něco jiného. Dále je třeba brát v potaz, který zákon je nadřazen. Zde by se dobrý právník asi docela vyřádil.

saboo

Děkuju. Používat ho nebudu určitě. Na to jsem příliš paranoidní. Mobil je počítač a s vhodným sw nechci domýšlet… Ve frcu bych za něj dostal tak 4 a to mi za komplikace nestojí. Pošlu to zpátky.

jáára

Tak A7 za průser fakt nestojí…