dohnalka79

Těhotenství s Crohnem?

prosím poraďte,dnes mi potvrdili Crohnovu nemoc,chtěla bych v budoucnu dítě je možné s touto nemocí dítě donosit?

Nejlepší odpověď
barnajka

Crohn se vyléčit nedá, bohužel :( (Zatím) je to onemocnění na celý život, musíš se s tím naučit žít a díky lékům a správným životním stylem se pokusit držet Crohna na uzdě.
K tomu těhotenství – určitě to není předem vyloučená věc. Slyšela jsem o ženách, co i s Crohnovou chorobou porodili krásné zdravé děti, aniž by těhotenstvím nějak ublížily samy sobě. Připrav se ale na to, že komplikace nastat můžou. Až budeš mít v plánu se o miminko pokusit, určitě zajdi s předstihem za svým gastroenterologem i gynekologem a s oběma svou situaci pořádně prober. Připrav se, že celých 9 měsíců budeš pod ostrým dohledem obou dvou, zřejmě dostaneš i rizikový těhotenství. Ale jak říkám – zvládnout se to prý dá. Dost bude záležet taky na tom, v jaké fázi tvoje nemoc zrovna bude. Crohn probíhá „ve vlnách“, kdy máš „lepší“ období – a pak to „blbý“. V tom horším by miminko asi nebyl dobrý nápad, budeš mít dost starostí sama se sebou a navíc by tu bylo i výrazný riziko zbytečných komplikací.
Píšeš, že ti Crohnovu chorobu potvrdili dneska – zdá se, že moc toho o nemoci asi ještě nevíš, tak zkus zajít za svým specialistou a neboj se ptát na všechno, co tě zajímá. Máš právo být plně informovaná – a jen tvůj lékař ti dokáže odpovědět přesně a konkrétně, s ohledem na tvůj zdravotní stav a diagnozu.
Držím palce, ať se daří a ať i to miminko jednou vyjde! :)

Další odpovědi
Nefertiti

Doporučuji Ti navštívit stránky www.crohn.cz Letos se bude pro pacienty se střevními záněty konat 6. ročník Svatováclavské konference:

http://www.croh­n.cz/colitiscroh­n/obcanske-sdruzeni-seminare-program.asp?se­minar=33

Já jsem byla na dvou předešlých konferencích a vždycky tam přednášel lékař na téma střevní záněty a těhotenství. Podle sdělených infomací dnes existuje mnoho maminek s Crohnem a doktoři pacientkám těhotenství nijak nerozmlouvají. Je jen nutné, aby těhotenství bylo naplánováno na dobu, kdy je Crohn v klidové fázi a pacientka byla pod dohledem.

Zdroj: http://www.croh­n.cz/colitiscroh­n/obcanske-sdruzeni-seminare-program.asp?se­minar=33

151kbar151

No, ono to čistě teoreticky možný je, ale rozhodně se to nedoporučuje, můžeš mít nějaký potíže a můžeš i potratit. Ale když počkáš do vyléčení nemoci, tak je to pak jedno.