michellinka

Svatba a placené volno

Chtěla bych se zeptat, jak je to se svatbou a placeným volnem? Budeme se brát v pátek, dostanu proplacené oba dva dny volna? A co rodiče a sourozenci? Můj bratr mi půjde za svědka, ale nechtějí mu dát neplacené volno ani dovolenou, protože je ve zkušební době. Jde s tím něco udělat nebo má bratr smůlu?

Nejlepší odpověď
standa

Odpověď atriplex je samozřejmě správná…, já jen doplňuji určitou radu pro bratra:

  • pokud zaměstnavatel bratrovi nevyhoví v tak mimořádné životní situaci jakou je jeho účast na svatbě sestry, kde má mít navíc roli svědka, tak takový zaměstnavatel je ŠPATNÝ zaměstnavatel a velmi, velmi bych na místě bratra zvažoval další angažmá v této firmě
  • možná to ode mne zní nadutě, ale pokud se zaměstnavatel zachoval takto striktně a neosobně v této celkem jasné věci, tak jak se bude do budoucna chovat v jiným mnohem zásadnějších věcech
  • upřímně řečeno, já jsem se za celou svou letitou praxi s takovýmto přístupem nesetkal…

Doporučuji zaměstnavatele písemně požádat o 1 den neplaceného volno, k žádosti přiložte potvrzení*) matriky, která by osvědčila, že na svatbě bude v roli svědka.

*) já bych to na té matrice zkusil, třeba vám vyhoví…

Další odpovědi
atriplex

Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze na 1 den. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče.

Viz.: Příloha k nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

Bratr, respketive vy, máte smůlu.