zjentek

Slovensky viete znamená umíte?

Nebo jak se slovenský povie umím? Vím, že polsky je to nějak jako znám še na tym. (;

Nejlepší odpověď
annas

Na otázku odpověděla led.

Pokud vás zajímají původy slov, dovíte se víc ze slovníku.

Synonyma českého umět

"uměti – mít dovednost, znalost v něčem; dovést, znát, ovládat 4: u. plavat; u. vařit; u. mluvit; u. hrát na housle; u. se chovat; u. své řemeslo; u. německy; u. cizí jazyky; u. roli zpaměti; u. (ve škole, při zkoušení) projevit své znalosti, úspěšně odpovídat; neumí lhát, zahálet nikdy nelže, nezahálí; umí se mstít rád se mstí

♦ to se musí u. vědět, jak na to; hovor. expr. u. to s někým (s dětmi ap.) vědět, jak s ním jednat (v urč. zájmu); umí v tom chodit vyzná se v tom, dovede to; vypadá, jako by neuměl do pěti, pět počítat hloupě; nevinně

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=um%C4%9Bt

Zmínil jste se o polštině a slovesu vědět. .

1. Původ slovesa vědět – základem je vidět, být viděn. 1vědět polsky. wiedzieć,, stsl. věděti, ve vje původem perfektum od indoevropského *u̯eid- vidět’. Z téhož tvaru je i sloveso gotské, latinské, řecké, latinské , staroindické véda tv.
.
Původní význam praslovanský slovanština *vědě a uvedených příbuzných slov je tedy ‘viděl jsem, mám viděno’ (tedy ‘vím’)

2. Sloveso umět je odvozené od smyslového vnímání, tedy být viděn. Praslovanské *umъ je pokračováním indoevropského *au-mo- ‘(smyslového ) vnímání

3. Rozumět -, tedy i polské, orzumъ je z *orz- ( :roz-) a *umъ (viz
:umět). Předponou roz- je tu vyjádřena rozlišovací schopnost myšlení.

4. znát – polsky wiedzieć – praslovansky . *znati ‘vědět, znát’ je příbuzné s litevským, lotyšským, německým , anglickým, latinským nōscere ‘poznávat’, řeckým gignō̺skō ‘poznávám, stindickým j͘ānā̺mi ‘vím’, vše od indoevropského *ǵen 2. P. *ǵnō- poznat, znát

Můžete si srovnat významy a původy v češtině – vědět a původně vztah k vidět.
Jiří Rejzek Etymologický slovník

Další odpovědi
led

Když umím, na Slovensku můžu říct: viem
a když česky znám , tak slovensky poznám.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

Led, a když český vím? Tak slovenský co? (: (:

led

zjentku…
a naozaj umíte česky, nebo jen víte česky?
Slovensky rozumiete, ale či viete slovensky, som zatiaľ nepoznala. 😉🤣

zjentek

Vy mi to snad nechcete prozradit. No dobrá, píšu si…