LysoňXXX

Slivovice, kolik?

160Kg jablek, kolik z toho bude slivovice? Vím, že to není moc, ale jen odhad.. Děkuji
Doplňuji:
Ocko- 160Kg jablek= 16L Calvadosu :)

Nejlepší odpověď
arygnoc

nene, calvados ne.

ocko hovorí správne – jablkovicu.

calvados je pálený z jablčného vína, jablkovica z jablčného kvasu.

Další odpovědi
anonym

Ze 160 kg jablek nebudeš mít slivovice ani kapku. Na slivovici musíš použít švestky nebo slívy, takhle budeš mít jabkovici.

brillant

Slivovice nebude žádná. Z jablek se dělá pálenka – Calvados. Na 1 litr pálenky je potřeba 18 kilogramů jablek. http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Cal­vados

ladaadal

O názvu tě poučili ostatní, jinak slivovicí nazývají mnozí cokoli, co se pálí doma nebo z domácího kvasu. Možná by to češtinář označil jako Slivovici (ze švestek) a slivovici (jiný název domácí pálenky), ale to je jedno.
1l na 10kg udělají švestky, u jablek počítej spíš 7–8 litrů na 100kg kvasu. Ale taky záleží, jaký je kvas a ve finále, kolk procent bude alkohol mít. Ze švestek je ze 100l kvasu 10 litrů kolem 60–65%, takže když to zředíš na 50%, může to být nějakých 12–15l. (je to jen odhad, nechce se mi hledat vzoreček na ředění).
Takže když se ti jablka hodně povedou, počítej na 100kg kvasu asi 8 litrů kolem těch 60%. Když si to naředíš na 50, bude toho víc. Pokud budeš pálit v pálenici, tak ti to hned naředí, nebo dají vzoreček, jak ředit na přesná procenta.

Shady

16 litrů. na 10 kilo ovoce připadá litr gořaly

lukis89

Tak jak někteří píší. Z jablek je jabkovice, kalvados se dělá z jablečné šťávy (mošt)