dmatejek777

Škodí čtení v šeru?

Nejlepší odpověď
Dochy

Co vím, tak jde spíš o únavu, než vyloženě o ničení očí…

Další odpovědi
led

Nedostatočné osvetlenie textu zvyšuje námahu očí pri čítaní, oko nedokáže rozoznávať farebnosť (stráca sa kontrast) a ostrosť textu. Oko sa snaží zaostriť, zrenička sa viac otvára (protiklady pri práci zreničky – šošovky), aby prijala viac svetla.
Pri dlhotrvajúcom spôsobe takéhoto čítania sa oslabuje schopnosť oka reagovať na svetelné vnemy a zmeny ostrosti. Budete potrebovať okuliare.
Odpoveď na otázku: Ano, škodí.

Questman

Očím určitě.
Doplňuji:
Dochy
…a dlouhodobá námaha očí může způsobit jejich poškození ;)

Fyzik

A já si dovolím polemizovat s ostatními. U všech výzkumů týkajících se toho, co člověku škodí, se najde mnoho protichůdných názorů, protože dostat takovou vědu do čísel a ověřit to je ohromně složité.

Určitě je dokázáno, že čtení skoro ve tmě, kdy musíte luštit každé písmeno ze vzdálenosti několika centimetrů, škodí. Stejně tak na přímém slunci škodí zářící papír. Ale ty případy mezi, na to nikdo nepřijde, protože je zkrátka ve hře příliš mnoho faktorů. Mimochodem oko má lepší rozlišovací schopnost za šera (souvisí s difrakcí na pupile oka).

Ze statistického hlediska, museli byste vzít tak sto tisíc lidí, zavřít je do místnosti, proměřit vliv intenzity světla, vzdálenosti od oka, časovou dotaci čtení a kdovíco dalšího, a pak by z toho možná něco vylezlo.

pokazdejinak

v šeru se oči dřív unaví – a to je asi tak všechno

co já vím, nejhorší pro oči je kombinace denního a umělého (hlavně zářivkového!) svě­tla

Dochy

Questman: A dlouhodobá námaha svalů může způsobit jejich poškození také. A proto máme dvacet procent populace pravidelně v posilce… 😉

Questman

Převeď si námahu oka, které každý den v šeru luští písmenka nebo naopak denně hledí několik hodin do obrazovek na jiné svaly a poškodíš je taky.
Takových 7 hodin u PC v kuse je jako nic ale zkus si 7 hodin v kuse zvedat třeba půlkilovou činku a uvidíš ;)