annas

Rozumíte historickým pojmům, které upadly nebo upadají v zapomnění?

Doplňte prosím k názvu označeném číslem jeho význam (malé písmeno).

  1. hrabice
  2. fukar
  3. kadlub
  4. krpce
  5. kubík (krbík)
  1. pouzdro na brousek
  2. zásobnice na potraviny
  3. obilní kosa
  4. jednoduché boty
  5. zařízení k čištění zrní od plev

V archivu Odpovědí jsem narazila na otázku, zda se domluvíme se Staročechy. Někteří odpověděli, že ano.
Proto mě zajímá, zda znáte nebo tušíte význam uvedených slov.

Vybrala jsem některé výrazy z knihy Jařmo, parkán trdlice of Aleny Vondruškové.

Kromě kadlubu se na Hané používaly všechny ostatní výrazy. V jiné oblasti mohou mít slova jiný nebo podobný význam.

Děkuji.

Přidá se ještě někdo?

Jak je to správně?

  1. c – kosa, která byla doplněna konstrukcí, takže při kosení se obilí shrnulo ke straně a vytvořilo hromádku, která se svázala do snopu.
  2. e – význam se rozšířil pro zařízení, která pracují na podobném principu
  3. b – tento výraz jsem neznala. Kadlub se rovněž používal jako forma na odlévání kovu.
  4. d – v hanáčtině krbce, pojmenování i pro neforemné, nepohodlné těžké boty-
  5. a – na Hané krbík, jinde klbík, kloub, tulec, roh. Při senoseči bylo třeba kosu neustále ostřit. Sekáč měl kubík zavěšený na kalhotách, tudíž měl brousek po ruce.

Nejlepší odpověď
Kepler

1c, 2e, 3b, 4d, 5a. Tak nějak vylučovací metodou…:-)

Další odpovědi
fcoop

Něčemu rozumím,něco odhadnu,ale takový kubík........­......jednoho Kubíka jsem znával,ale to nebude ono.
Je zajímavé,jak se jazyk vyvíjí – snad kromě latiny.
Něco přirozeně zmizí,něco naskočí......­.......třeba takový „lídr“.
Krásné,nové,ryze české.........
Ale vznikají opravdu nové a opravdu české výrazy – ne že ne.
Takový „dobrotrus“,nebo odvážnější výraz „dobroser“,nebo „mudroprd“.
Vznikly z potřeby označit,pojmenovat události,lidi­.............­.a jsou výstižné.

dudu

V našem regionu se obilní kosa nazývala babák, pouzdro na brousek krbek a fukar fukarem. Zbylé výrazy mmě nejsou povědomé.

Ještě jsem si vzpomněl, že jednoduchým botům se říkalo škrpály.

Dismas

U nás se fukar říká zařízení na dofukování kol na benzince.

briketka10

Neuhádnu téměř nic, snad jen ten fukar 2e)

Drap

Neznám spíše hádám. U nás v kraji se nepoužívají tyto výrazy snad jen fukar.
1 b
2 e
3c
4 d
5 a
Pouzdro na brouse u nás je krblík, kosa na obilí pavouk

Kelt

4d, 2e, 5a, 1c, 3b – první dvě si myslím, další tipuji.

zjentek

Nerozumím ..fukar byl vždycky blour:

https://www.go­ogle.cz/search?q=blo­wer&client=fi­refox-b&tbm=isch&tbo=u&sou­rce=univ&sa=X&ved­=0ahUKEwjGhom­v5rXMAhVqIJoK­HTj4BIcQsAQIG­w&biw=1024&bih=667

kapka

Fukarem se taky fouká seno na půdu k uskladnění. Je to vládne takový obří vysavač. :)

kapka

vlastně *

annas

Ano, má určitě širší platnění než v minulosti.

Kepler

A jak je to teda správně?

annas

Ad Kepler,

odpovědi samozřejmě doplním. Zajímalo mě, zda někdo pojmy zná. Nejde o prověrku vědomostí, ale o to, že mění skutečnost, vznikají nová slova, staré zanikají.

led

Nechcem odpovedať, pretože odpoveď na otázku už poznám.

Kniha je naozaj zaujímavá, ďakujem za námet na čítanie. Doporučujem každému, kto číta české knihy a každému, kto cestuje po Zemích českých.

annas

Ad led, děkuji

Něco z knihy se dá najít na netu, ale samozřejmě kniha je doplněna obrázky, autorka uvedla i místa, kde je možné předměty vidět, nebo kde se v minulosti objevily.

Je jasné, že bychom si se středověkým Čechem občas nerozuměli. Nejrychleji se vyvíjela a vyvíjí slovní zásoba.

led

Já u pramene jsem a žízní hynu,
nic neznám, ač mám o všem vědomí.

annas

🙂

led

annas,
Pekný výber slov. Z ktorého obdobia sú tie výrazy?