led

Rozširovanie pracovného videozáznamu

Dostala som zaujímavú otázku:
Počas skušobného obdobia si divadelný súbor nahrával časti inscenácie. Tak isto si nakrútili i premiéru. Kameraman pri odovzdaní záznamu upozornil že ide o hrubý, neupravený neverejný pracovný záznam určený len pre vnútornú potrebu (boli tam aj zábery, ktoré normálne divák ani nevidí).Boli dodané len 3 kópie – režisér,vedúci súboru, festivalová komisia.
Ale ako už je ´dobrým zvykom´ objavila sa neautorizované kópie tohto záznamu (dodatočne zistené rozširovaná režisérom).
Otázka:
1 – mal k tomu režisér právo?
2 – bol porušený autorský zákon? Práva kameramana a autora záznamu
3 – Ak by sa podobný prípad stal s vašim fotomateriálom alebo videozáznamom, ako by ste postupovali vy.
Doplňuji:
vysvetlenie v diskusii.
PS.
určite ste si všimli, že podobným spôsobom sa niekedy ´objavia´ neautorizované záznamy z pripravovaných filmov ešte pred ich oficiálnym uvedením.

Nejlepší odpověď
annas

Domnívám se, že jde určitě o čin nesprávný, nesolidní, dokonce nemorální.

Jaký bude asi pohled „pachatele“ na morálku? Zřejmě za „moráln“ považuje to, že „ospravedlňuje“ důvod svého jednání, že jeho jednání" je vždy omluvitelné", na rozdíl od jiných, kteří jeho jednání považují za „nikdy neomluvitelné“.

Pachatel přece zveřejnil to, co bylo určeno pro vnitřní potřebu,. tak to mělo zůstat. Je to pouze „vyčuránek“ který si chtěli zjednodušit život, pochlubit se, udělat se zajímavým. Nebo někomu prodat a získat peníze za zaručené ifnformace, nebo dokonce vydírat? „Neudržel“ svou kázeň…
.
Připomíná mně to případ před několika lety, když prý zloději prý ukradli kopii Jakubiskova filmu Bathory a vydírali ho.

Jak bych postupovala, přesně nevím. Podat žalobu? Získat peníze? Pomohou tomu, že získám ztracenou důvěru? Vždyť důvěra se těžko znovu buduje, trvá dlouho, než se z jednotlivých cihel postaví pevný dům…

Člověk přichází o iluze i v běžném životě, když vám někdo vrazí kudlu do zad, když llidé lžou, kradou, podvádějí, když vidíte kolem sebe zlo, smutek, nepravedlnost, přetvářku …

Další odpovědi
anonym

Pokud ponecháme stranou morální stránku, jíž uý annas dostatečně rozpitvala, aniž by odpověděla na přímé body dotazu, zrekapitulujme si samotné pojmy:

  1. Jaké právo? pokud zákonné, tak jej v žádném použitelném § neporušil. Spíše to nebylo slušné vůči souboru a kameramanovi a leccos napovídá o konkrétních mezilidských vztazích v této partě.
  2. Autorský zákon se vztahuje na díla taxativně definovaná ve znění zákona. Na tyto případy se jmenovitě nevztahuje, je to jen přetrvávající iluze podobně dotčených (viz několi otázek na Autorský zákon, včetně domýšlivého názoru M.K., že jeho odpovědi jsou jakkoliv chráněny).
  3. Jediná schůdná možnost je řešit formou dohody s režisérem. Máte-li důkazy, tak žádat, co jej k tomu vedlo.

Ovšem tady jsou ošidné souvislosti, protože režisér je spolutvůrcem výsledného představení a podobně jako firemní záznamy jsou vlastnictvím firmy a nikoliv zaměstnance, tak i zde by se dispoziční práva odvíjela od posouzení provozovatele. Jinými slovy by záleželo na formě právního subjektu divadelního souboru. Kdo jej provozuje, financuje a za jakých podmínek.
iJestliže zmiňuješ festivalovou komisi, tak se zřejmě nejedná o ryze privátní akci pro uzavřené publikum (např. rodinná oslava, svatba či gardenparty).

P.S. Pokud ti jsou mnohá fakta dosud nejasná, zkus nahlédnout do 941 odkazů na téma autorského zákona – jsou tam i odkazy na zákon a jeho výklad:
Doplňuji:
oprava „už“.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=autorsk%C3%BD%20z­%C3%A1kon

anonym

viz doplnění otázky – u filmů se má věc zcela jinak. Tam je poškozen producent, jenž má práva smluvně zakotvena.
U pirátských kopií se běžně řeší soudně jako značná majetková újma a poškození práv producenta, takže vesměs žalovaný prohrává a dostává mastné pokuty, povinnost odškodnění, úhrady škod, případně veřejné omluvy apod.

led

Divadelné súbory zverejňujú záznamy svojich inscenácií až po stiahnutí inscenácie z repertoáru, Skôr zverejňujú len reklamné videoklipy.

anonym

ad annas, pokud byl záznam pro komisi, tak se nejedná o vnitřní potřebu, ta by byla jen v rámci souboru, např. pro cizelování chyb a hereckého projevu, pracovní záznam etapizace zkoušek apod.
Komisi považuje výklad za separátní subjekt mimo soubor.
(Věcná replika nemá osobní charakter dráždící nekritické emoce).

anonym

Dílčí osobní charakter by mohlo mít leda faktické konstatování, že někdo sbírá falešné palce bez konkrétní odpovědi na jediný ze 3 bodů otázky.

led

Neznamená palček aj zaujímavú odpoveď? V tom prípade aj dielčia odpoveď môže získať palček.
Ak si si všimol, aj tebe som už viackrát dala palček, aj keď som nesúhlasila s odpoveďou, ale zdala sa mi zaujímavá, na zamyslenie. Skús sa pozrieť dozadu, nájdeš ich.

led

Podľa informácii kameraman vzhľadom na nedostatok času na požiadanie prevádzkovateľa divadelného súboru poskytol túto neukončenú verziu záznamu pre festivalovú komisiu na zaradenie inscenácie do festivalového plánu. Bežná prax. Súhlas na poskytnutie záznamu iným osobam, okrem režiséra pre jeho pracovné účely, nebol ani prevádzkovateľom ani kameramanom (práca nebola ukončená, teda oficiálne odovzdaná a preto nebola ani majetkom súboru) poskytnutý. Napriek tomu sa objavili kópie tohto záznamu. Zjavný akt pirátstva.

anonym

Obávám se, že v tomto případě si pravděpodobně autor záznamu měl pohlídat předání výhradně komisi. Ta je povinna se záznamem nakládat jen v intencích pravidel festivalu.
Jinak v show byznysu se k podobným případům přistupuje poněkud odlišně a často individuálně, protože pro účely prezentace je může nabízet nejen soubor jako takový, ale i režisér, coby ilustraci své profesní tvorby.
Spíše se nedostatečně diferencovala pracovní verze od oficíálního (a sestříhaného) dokumentu.
Nakonec výsledné představení je přece veřejně přístupné, určitě si herci nehrají jen sami pro sebe.

led

Zostrihaná verzia ešte nie je hotová. Festival bude v blízkej dobe.
Máš pravdu herec bez možnosti vystupovať verejne, nie je herec.
V show byznysu ako správne hovoríš to naozaj funguje inak. Režisér ako svoju tvorbu ukazuje hotovú vec, prípadne autorizované videozábery, nie je to také jednoduché ani pre tvorcov, ako sa to navonok zdá. Aj tu jesvujú tzv.služobné tajomstvá, (nemožno ukázať umelca v zákulisí ako, napríklad, má prst v nose, či robí inú neverejnú činnosť…režisér kričí a nadáva umelcovi… a podobne)

led

dodatok
občas sa aj takéto neverejné akcie dostanú do záznamu, to sa potom vystriháva