annas

Stará moudrost praví, že naděje umírá poslední. Je tedy možné, že žádný lék není tak dobrý jako naděje"?

2. ciltát – Sri Chinmoy
https://citaty­.net/citaty/306694-sri-chinmoy-zadny-lek-neni-tak-dobry-jako-nadeje/

Nejlepší odpověď
Drap

Je to hlubší filozofická otázka. Naděje je velmi důležitá. Nedá se říct, že je lepší než všechny léky, ale při běžném životě bych hodnotil léky a naději vyrovnaně. Naděje má tu výhodu, pokud v ní věřím a doufám funguje stále. Vezmeme si modelový příklad. Trpím vážnou nemocí, na kterou současná ani alternativní medicína nemá dostatečně dobrý a účinný lék. Jsou pouze léky, které tlumí třeba bolest, umí částečně potlačit příznaky, nemůže však vyléčit. Nějakým způsobem přežívám a pořád mám ale naději, že se objeví, vyvine a získá lék který bude umět toto postižení vyléčit. Nezbývá než čekat a mít naději. Pravděpodobnost sice neni tak velká, ale naděje mi pomůže přežít a občas se zázraky dějí a nejen o Vánocích.

Další odpovědi
da ny

Ne.
Nadějemi posiluje člověk vůli k životu, představám, jaký by mohl být.
Zklamání a naděje, jsou součástí našeho života (jako tma asvětlo). Kdo doufá, může být zklamán.
Já to mám tak,., „že žádný lék není tak dobrý jako VÍRA a představa.
Víra v uzdravení, představa o jeho naplnění, je základ.
Naděje je zdatná a žádoucí berle (ne berlička) k cíli. 😉

marci1

Lék může být dobrý, ale pokud jej neužíváme s nadějí, pak má jistě menší účinek. Naděje je stav ducha, který dává smysl našemu životu. Dokud děti okolo pobíhají veselé a jejich rodiče je pozorují s láskou v očích, má lidský svět naději.
😄

Ametyst

Naděje je berlička, která funguje proto, že má člověk pud sebezáchovy, touhu žít dál nějak.

aliendrone

🙂 Naděje možná umírá poslední, nakonec ale STEJNĚ UMŘE. Takže jedinou jistotou jsou DANĚ a SMRT. Pokud je mi známo, tak na první a ani na to druhé nikdo žádný lék nevymyslel. A i kdyby ANO, nechtěl bych vidět výši DOPLATKU za takové léčivo. 😉 😁 😁

Rokio

V přeneseném významu ano.

Nejlepším lékem na vše je smrt

annas

ad 109000

U vaši odopovědi chybí vysvětlení, protože toto přísloví vyjadřuje očekávání něčeho příznivého. Ne vždyd je smrt lékem, Nedá se zevšeoibec
ˇ%nnovat.
Např. . důvěru (naději) v uzdravení,, když jsem nemocná, ve škole napíši písemku a mám naději na zlepšení známky ,, že nezenřeu v boiklestech,.
Svou odpověď jsTE měl rozvíst, protože neplatí obecně., Přece smrt je všudypřítomná, naděje nezmizí. Nikdo zde nežije věčně.,
JE PRAVDA smrt je ČASTO lékem, kterýMNOHDY najdeme, kdy chceme, ale máme ho užívat co nejpozději.“

Benedikt XVI.: Pouze ten, kdo umí ve smrti
rozpoznat naději, může také život žít v naději a z naděje.
https://www.pas­torace.cz/citat/pou­ze-ten-kdo-umi-ve-smrti-rozpoznat-nadeji

SMRT JE VŠUDYPŘÍTOMNÁ, NADĚJE N POŘEŽILTÍ NEMIZÍ.

"
Benedikt XVI.: Pouze ten, kdo umí ve smrti
rozpoznat naději, může také život žít v naději a z naděje.
https://www.pas­torace.cz/citat/pou­ze-ten-kdo-umi-ve-smrti-rozpoznat-nadeji
--

Naděje je klíčovým faktorem při vyrovnávání se s život ohrožující nemocí a hledání smyslu v ní. Naděje je nedílně spojena s duchovní a psychosociální pohodou. I když smrtelná nemoc může zpochybnit a dokonce dočasně snížit naději, proces umírání nevyhnutelně nepřináší zoufalství.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=hope+and+de­ath&sourceid=chro­me&ie=UTF-8