Kepler

Říká se, že lež má krátké nohy. Je to vždy pravda?

Jak to, že je v cíli vždy první a nelze ji vyvrátit? Až na výjimky, ale stejně tomu každý nevěří.

Nejlepší odpověď
Michala11

Pravda je pravda pouze do té doby, dokud není vyřčena. Všechno ostatní je lež. Jakýkoli pokus interpretovat pravdu, se z jiného pohledu může zdát lží. Možná právě proto mívá navrch.

Další odpovědi
hapiky

To platilo kdysi. Dnes platí, že má velmi rychlé nohy, a je jako smrt všudepřítomná!

led

Na prvú otázku: nie
Po zhliadnutí súkromných, ale aj štátnych médií a porovnaním s časovou dĺžkou „udržiavaných lží“ by som povedala, že niektore lži majú superdlhé nohy od staroveku až do dnešných čias.
Na druhú otázku: rýchlosť šírenia lží nezáleží na veľkosti nohy, ale na ich
presvedčivosti.
Ale stejne mi každý/á neveria.

marci1

Lež je v cíli první, jelikož je zdatný chodec. 🙂

„Lež má krátké nohy, ale je zdatný chodec.“
Citát: Zdeněk Janík

Edison

Pravda to je. Jenže pojem „krátký“ je relativní a nikdo neví jak moc krátké…

Doplnění: I ten cíl je relativní. Nikdy nevíš, jestli je ten pravý. Pravda, to je běh na dlouhou trať. Ke lži nepotřebuješ nic jiného, než kohokoli, kdo jí uvěří. Pravdu nutno složitě dokazovat.

Drap

Neni to vždy pravda

aliendrone

No vidíš, právě PROTO jsou politici u žen jakožto partneři tak oblíbení, mají ho totiž „až na zem“! ;) :D :D

Roman71

Nic není tak pečlivě skryto, aby to nebylo odhaleno.
Pravda stejně vyjde najevo a odhalí kdejaký podvod a lež.

zjentek

Tak ony LEŽ a PRAVDA jsou v prvé řadě o tom, jak bluboce se do VĚCI dokážeš položit! ;) A proto taky vždycky rád tvrdím, že to není Bůh, kdo tady o věcech rozhoduje, ale že jsme to MY!

annas

Jen poznámka: pravda je vždy pravda, nikoliv pravdou.

Užívá se jen 1. pád. Nikdo přece neřekne. Je to lží, ale je to lež..

zjentek

Vážně nikdo? Já to tak doteď psal. ;)

Ann, já tomu nerozumím. To tam Michaela měla napsat: „Jakýkoli pokus interpretovat pravdu, se z jiného pohledu může zdát lež“? To mně z ní jaksi blbě ;)

annas

Jde jen o použití pádu. Ona původně použila 7. pád „je pravdou“, správně opravila na 1. pád „je pravda“.

Je lež – jen příklad na to, že neřekneme např. tvoje slova jsou lží, ale jsou lež.

1. pád vyjadřuje trvalou hodnotu., Nominativ se používá, pokud je daný příznak považován za trvalý: Je to lhář! Pes je přítel člověka. Otec je dobrý učitel. Protože pravdivost lze považovat za trvalou hodnotu, je možné často užívanou vazbu: Je pravdou, že… považovat za chybnou"

Je rozdíl, zda je otec učitel x učitelem. Učitel je ten, kdo vystudoval obor, ale nemusí v něm pracovat.

Ale učitelem může být i ten, kdo pracuje jako učitel, i když obor učitelství nevystudoval.

To, že vystudoval učitelství, mu nikdo nevzme, je to pravda, i když bude třeba pracovat jako počítačový technik, nikoliv jako učitel.

zjentek

Oprava: …zní jaksi blbě.

Edison

Já si dovolím oponovat. Něco klidně může být něčím stejně, jako někdo někým. Takže klidně i lží nebo pravdou.

annas

Můžete oponovat, ale pravidla la českého jazyka jsou daná.

Užít 7. pád je lží, nebo pravdou je chybně.

Jde o konkurenci nominativu a insstrumentálu.

Vysvětlovala jsem jen použití pádu, nikoliv význam.

V odkazu je o tom zmínka. Článek je sice starší, ale stále je platný.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=1692

Michala11

Čeština není má silná stránka. Děkuji za upozornění i za trpělivost.

annas

Děkuji, že moje slova takto berete. 🙂

zjentek

Já bych řekl, že to má Michaela správně a umím si představit i tuto varianku:

„Pravda je pravdou pouze do té doby, dokud není vyřčena. Všechno ostatní je lží. Jakýkoli pokus interpretovat pravdu, se z jiného pohledu může zdát lží. Možná právě proto mívá navrch.“

Ale… že si to UMÍM PŘEDSTAVIT, ještě nic neznamená! Rozhodně to nemusí BÝT PRAVDA. Na druhou stranu Bůh je mně svědkem, že tady NELŽU! Z mý strany jde pouze o jakési přesvědčení. Klidně tomu říkejme nedostatek znalostí, to není podstatný, hlavně když to k otázce pravdy a lži lecos vypovídá.. ;) ;D ;D

annas

Opakuji, jde jen o použití pádu.

Edison

Můžem o tom diskutovat, můžem nesouhlasit, ale to je asitak všechno, co se proti tomu dá dělat. 😁 😁