Violetka

Rez na myčce na nádobí

Prosím, můžete mi poradit, jak zastavit postupující rez na dveřích myčky na nádobí. Je nějaký přípravek, který bych mohla aplikovat, proces korodování zastavit a pak třeba nalepit na dveře nějakou folii? Velmi děkuji

Odpovědi
aliendrone

Myčka je z chaty, kde se celou zimu netopí a navíc i tak je tam řádná vlhkost, že jo? Řádná oprava je při dnešních maloobchodních cenách prakticky vyloučena (nevyplatí se). Takže to budeš muset „zflikovat“.

  1. Rez dočista (až na čistý kov) obrousit brusným papírem, zační hrubějším (120) na ten největší bordel, pak jemnější (200) a skonči zhruba 320kami kameny, kterých pořiď více, protože s nimi přebrousíš nejen orezlá místa, ale CELÝ dekl.
  2. Základovou barvou NAVÁLEČKUJ novou vrstvu po CELÉ ploše deklu. Barva MUSÍ být syntetická NA KOV, vodou ředitelná ANI NÁHODOU (nenech se prodavačem ukecat, kdyby něco)! Nezapomeň že k barvě potřebuješ i ředidlo (na syntetiku!) a přirozeně koupit sadu na válečkování (je to taková vanička s karhákem na váleček+samotný váleček).

Celou plochu deklu přebrousit (nikoliv OBROUSIT až na kov, to jen v místě rzi!) je NUTNÉ, protože v barvě jsou mikroskopické trhlinky/praskliny, okem neviditelné (tam to začne korodovat nejdřív) a převálečkováním základovkou je následně zaliješ/zamezíš přístupu vzdušného kyslíku, potažmo další tvorbě rzi.

  1. po zaschnutí základovky (na místě rzi udělej 2 vrstvy, tzn. nejdříve nanes na obroušená místa od rzi, po úplném zaschnutí (viz návod na barvě) na CELOU plochu přijde 2. vrstva), po jejím ÚPLNÉM zaschnutí co nejdřív (ihned) nalep tu fólii/tapetu nebo co to tam chceš dát.

Jestli umíš se štětcem, tak nekupuj válečkovou sadu (základovka se krásně stéká a není žádná věda ji nanést), něco málo ušetříš. Pamatuj, nový povrch nebude NIKDY tak tvrdý, jako z výroby (plech s barvou by musel jít na vypálení, aby povrch získal tvrdost a byla by tam ještě další řada kroků, které v cenovém součtu by přišly na tolik, že by s ohledem na výsledek bylo jednodušší koupit novou myčku. ;) :)

Bohužel NEEXISTUJE „nějaký easy prostředek“/postup jak to rozumně lacino ošetřit jinak (jistě se najde chytrák, který bude radit Hammerite apod. věci), nezapomeň, že jde o zamezení další koroze, která (ač ji zatím nevidíš) již PRACUJE na většině povrchu deklu.