iwetax

Reqviem pro panenku.

Opět jsem shlédla tento smutný film. Podle článků na internetu bylo vše jinak. Ošetřovatelky byli prý oběti. Co si o tom myslíte vy? Já si ale myslím , že pokud u skutečné Evi nerozpoznali že je normální a nic s tím nedělali tak nějakou vinu mají.

http://ona.id­nes.cz/pravda-o-requiem-skutecny-pribeh-d43-/ona_vztahy.as­p?c=A090619_113929_o­na_vztahy_ves

Nejlepší odpověď
anonym

To muzu pripsat k oblibenym praktikam v komunismmu.Ti se radi v psychiatrickych lecebnach az moc starali o zdrave lidi.Kdyz uz cloveka nevedeli jak pokorit,tak si nasli tuto cestu.VINU v tomto pripade MAJI,a ne malou!

Další odpovědi
Luss

Myslim, ze je to hodne slozity pripad. rozhodne to nebylo tak jednoznacne jak vyplyva z filmu. Z toho to pusobilo ze osetrovatelky byly jednoznacne to zlo a pricina. To vubec ne. Dnes se to hodne rozebira i proto, ze J.Klima podle jehoz predlohy (kniha Brutalita) se to tocilo doznal, ze v dobe napsani nemel zdaleka vsechna fakta. „Chyba statu“ byla urcite, ze pacientka nebyla mentalne postizena, jen nezvladatelna (krome toho dnes je z ni muz, takze asi i problem s identitou), to je prvni pochybeni a pak nasledoval uz jen rezetec, ktery vyustil v ten pozar. U nasledneho soudu nebylo nic jednodusiho nez to hodit na osetrovatele, aby zodpovednost nenesl prave stat.urad. Ale takto strucne to nejak shrnout nejde, zkuste si precist Brutalitu a krome vyse uvedeno clanku je dobre se podivat na 13.komnatu J.Klimy a najit i dalsi clanky. Pak se z toho da udelat obrazek jak to asi mohlo byt. Mimo to, ze sama knizka uz je nepresna Renc, resp.Chaun si tam jeste dost pridal v tom filmu, aby to bylo jaksepatri chytlave, z toho duvodu treba ten film nemam rada.

Nuk nuk

Film jsem viděla krátce po jeho natočení. V té době jsem navíc pracovala s mentálně postiženými lidmi. Jedna z našich klientek v něm hrála. Film byl navíc natočen poměrně krátce po změně režimu a lidé se kterými jsem pracovala (ať už klienti, nebo asistenti) zažili i úsatvy v době socialismu.
To, co se ve filmu zdůrazňuje – tedy nelidské zacházení s chovanci, ale i jistý psychický dopad na oštřovatele(ky), který je z filmu znát, byl trvdou realitou těchto ústavů.
Film se ale zabývá především postavou Evy, která se tam dostala, aniž by tam měla, co dělat. Co si budeme povídat, ono i dnes dojde ke kdejaké podobné chybě. Tehdy se to ale neřešilo. Byrokraticky se rozhodlo takto, tak to tak i bylo. Neexistovalo žádné odvolání nebo možnost změny jentak pro nic za nic. Nebyla to ale chyba ošetřovatelek, ale někoho nahoře, kdo rozhodl.