msi

Půjde zapojit zářivkové světlo v kuchyni, když tam jsou 2 dráty?

Dobrý den, nastěhoval jsem se do podnájmu, mám v kuchyni zářivkové světlo – nefunguje, není tam totiž zářivka a je to starý a nedokážu zjistit, co je to přesně za typ viz foto (na jedné straně jsou 4 piny, na druhé straně nejsou, takže tam původně byla nějáká půlkruhová zářivka), chci si to odmontovat a dát tam jiné zářivkové světlo, ale jsou tam jen 2 kabely – modrý a hnědy, něná tam zelenožlutý a ten tam být musí nebo ne? Děkuji vám.

Nejlepší odpověď
Hlada

Jistěže je možné svítidlo vyměnit, není to ale vzhledem k pronájmu a znalostem vhodné řešení. Muselo by to být svítidlo s dvojitou izolací. Jednodušší by bylo koupit do stávajícího zářivku. Je to patice 2G11.

Další odpovědi
led

Z otázky je jasné, že nie ste elektrikár. Preto radšej do ničoho nezasahujte.
Používa sa tu „Kompaktná žiarovka PL-L 4-pin pätica 2G11“ alebo „LEDVANCE Žiarivka 40W 2G11 865 DL40/865“
prípadne „LED ŽIAROVKA 2G11 9W STUDENÁ BIELA“ farba môže byť aj iná.
Medzi žiarovkou, žiarivkou a LED je rozdiel v technológii výroby svetla.

orwell

Podle toho, co píšeš, to vypadá na starou instalaci, která spadá pod rozvod označovaný TN – C. To „C“ (combine) znamenalo sdruženou funkci pro střední pracovní vodič zvaný dříve nulák a ochranný vodič. Takže zde se připojuje kostra el. zař. ještě k tomu nuláku (modrá barva). V bytě patrně najdeš v zásuvkách pro jednofázové spotřebiče rovněž dva vodiče, nulák bude připojen nejdřív na ochranný kolík a poté ještě spojen s krajní dutinkou zásuvky (dle normy!). Spotřebiče jsou zde chráněny tzv. nulováním (dnes se říká ochrana samočinným odpojením od sítě), takže není nutné, aby měly dvojitou izolaci, ale musí mít svorku pro připojení ochranného vodiče. Pokud mají dvojitou izolaci (ozn. dva čtverečky – menší uvnitř většího = spotřebiče 2. třídy), mají pouze dva přívody a není co řešit.

Dochy

Orwell: nesouhlas.
Ke svítidlům se často vedou jen dva dráty, i když osobně to nepovažuju za správné. Pokud by šlo o TN-C, pak by bylo chybou zavedení modrého a hnědého vodiče a použití jako PEN. Jako PEN se používá žlutá/zelená, přeznačení z/na modrý je chybou. Barva pro PE/PEN je vyhrazená a pokud se nemýlím, nesmí se přeznačovat (zatímco třeba modrý na černý přeznačit můžeš – riskuješ, že budu mít chuť Ti přerazit ruce, ale podle normy můžeš)

orwell

Dochy: S těmi dvěma dráty vedoucími ke svítidlům nemusíš souhlasit, ale existují baráky i 100 let staré s ještě původní instalací. Pokud nebyl upravován či přestavěn a instalace vyhovovala z hlediska příkonů spotřebičů, nebyl důvod k nákladnému překopání instalace podle nyní platných norem. Já mám zrovna starší dům, který stavěli mí rodiče někdy kolem r. 1950. Všude hliníkové dráty v gumě opatřené černou textilní vrchní izolací. Jeden drát jako druhej, guma šedé barvy, po nějaké zelenožluté ani památky. Schválně jsem sejmul kryt nulovacího můstku – a totéž. Ono tehdy po válce sehnat kus cihly, drátu, … nebylo moc jednoduché (znám to z vyprávění rodičů) a tak se dělalo z toho, co bylo. Pouze kousky instalace dodatečně „přilepené“ k původní instalaci už nějaké to barevné rozlišení vodičů mají. Ale pořád jde o TN-C.
Máš pravdu, že vodič PEN by měl mít barvu zelenožlutou, ale v řadě starých objektů tomu tak nemusí být a je tam barva modrá, někde i jiná, bohužel. Taky jsem viděl čumět ze zdi jako L a PEN dva černé, nebo hnědé atp. Ale jak msi píše, má k dispozici pouze hnědý a modrý, toho jsem se držel. Pokud tedy má spotřebič (svítidlo) 2. třídy – bez svorky pro vodič PE, není co řešit. Hnědý na L (fázi) a modrý na PEN. Kdyby modrý nebyl modrý, ale zelenožlutý, pak totéž. Nevím, co se ti na tom nelíbí. Nějaké přeznačování vodičů bych neřešil.

Dochy

OK, u staré instalace, kde je ještě textilní opletení, se dá očekávat téměř cokoli. Popravdě textilní izolaci modrou nebo žlutou/zelenou jsem ještě asi ani neviděl (a párkrát jsem se k ní dostal – co pamatuju, tak jen černá, šedá, možná hnědá). Ale pokud je tam modrej a černej drát ze stropu, očekával bych spíš přivedení pouze pracovních vodičů. Bez dalšího prověřování bych na PEN nespoléhal a připojení modrého na kostru svítidla by byla hrubá chyba. Proto protestuju 😉
Z informací, které máme, tam lze připojit jen svítidlo třídy 2 (tj. bez svorky pro ochranný vodič)
Samozřejmě tam lze připojit cokoli. A nikomu a ničemu to nebude vadit… Dokud to někoho nezabije.

led

Zahltiť na tejto stránke odbornými termínami a citáciami z odbornej literatúry je neproduktívne…
Rozdiel medzi žiarovkou (odporové vlákno), žiarivkou (luminiscencia zábleskov el.výboja) a LED (polovodič) si určite internetu znalí dokážu nájsť. Aj o využití a účinnosti farieb vyžarovaného svetla na organizmus užívateľa a vytváranie psychických nálad.

Viktorie II.
moja bývalá profesia (dnes „vo výslužbe“) si vyžadovala znalosti z viacerých odborov. Aj technických. A neustále štúdium.

plebs

Msi od Orwella perfekt vysvětleno

Viktorie II.

led, ty jsi eletrikárka? Pokud ano, klobouk dolů, pokud ne, vlož odkaz, ze kterého jsi čerpala. Vždyť to je i v kodexu.

Dochy

led nepopsala nic tak bombastického, aby tam musela dávat odkaz. To co napsala vypadá na nějaký výcuc z více zdrojů, nikoli na citát.

led: tady mám snad poprvé trochu potíže se Slovenštinou: žiarovka/žiariv­ka/LED žiarovka (která navíc ani tou žárovkou není) – nad tímhle jsem musel vážně chvíli dumat. Další věc, co se mi nelíbí, je doporučení několika málo konkrétních typů světelných zdrojů. Jako by se někdo ptal na běžnou lampu a já mu řekl, že do toho patří https://www.svet-svitidel.cz/agr-clear-zarovka-e27-40w-240v.html – ať si ji koupí.

led

Dochy, vyberala som podľa pätice 2G11, podľa ktorej sa hľadá aj v obchodoch a potom vás predavači zahltia rôznymi typmi a druhmi svetelných zdrojov.

cochee

Dochy, LED žiarovka je LED žárovka, znáš nějaký jiný korektnější český výraz pro světelný zdroj na bázi LED? A co to doporučení, co se ti na něm nelíbí, že dává málo kusů na výběr? Typ patice byl řečen a maximálně to chce ještě štítkovou hodnotu max. příkonu svítidla. Do této patice se vyrábějí kompaktní zářivky (donedávna nazývané „úsporky“) s příkony 18, 24, 36, 40, 55 a 80 W.

Dochy

Hele, nevyčítám, jen upozorňuje že tentokrát i mně, jakožto tradičnímu zastánci užívání Slovenštiny, to přišlo poněkud složité. Co se „LED žárovky“ týče – je mi jasné, že v tom je LED nevinně, ale matoucí označení to je.

led

Dochy, občas myslím dvojjazyčne.
Ozaj, nezažili ste v obchode?… príde zákazník: „viete, potreboval by som žiarovku, neviem aká to je, no, takú dvojvalcovú led so štyrmi kolíkmi“…