Wlad

Promlceci doba u trestniho cinu § 143/1 Usmrcení z nedbalosti

§ 143/4 Usmrcení z nedbalosti
trest 3–10let.Potrebuji to vedet presne! nekteri rekli 5let

Nejlepší odpověď
standa

Navazuji na odpověď na původní otázku (viz zdroj)…

DÉLKA PROMLČENÍ je nepřímo úměrná VÝŠI TRESTU za daný trestný čin.

Pokud bude zmiňovaný trestný čin kvalifikován podle 1. odstavce → 5ti letá promlčecí lhůta.

Pokud bude zmiňovaný trestný čin kvalifikován podle 4. odstavce → 15ti letá promlčecí lhůta.

p.s. ale pozor odstavec 4) bude použit jen v návaznosti na odstavec 3) …detaily viz níže, kde cituji daná ustanovení zákona

TRESTNÍ ZÁKONÍK:

§ 143/1
Kdo jinému z nedbalosti způsobí smrt, bude potrestán odnětím svobody až na TŘI léta(…)

§ 143/4
Odnětím svobody na tři léta až DESET bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 3 smrt nejméně dvou osob.

§ 143/3
(…)spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 proto, že hrubě porušil zákony o ochraně životního prostředí nebo zákony o bezpečnosti práce nebo dopravy anebo hygienické zákony.

§ 34 Promlčecí doba
(1) Trestní odpovědnost za trestný čin zaniká uplynutím promlčecí doby, jež činí

  1. dvacet let, jde-li o trestný čin, za který trestní zákon dovoluje uložení výjimečného trestu, a trestný čin spáchaný při vypracování nebo při schvalování privatizačního projektu podle jiného právního předpisu,
  2. patnáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let,
  3. deset let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně pět let,
  4. pět let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně tři léta,
  5. tři léta u ostatních trestných činů.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/promlceci-doba-usmrceni-z-nedbalosti