Zdenny

Prohlížení osobních věcí v obchodě

Dobrý den, známá otázka ohledně prohlížení osobních věcí v obchodě, v intersparu v Pardubicích jsem na pokladně odmítl nahlédnutí do batohu, pokladní, ochrance, i vedoucímu obchodu, vedoucí argumentoval tím, že při vstupu je vylepen papír s upozorněním, že při vstupu do objektu souhlasím s nahlédnutím do tašek, batohů a osobních věcí, že to mají tak udělané i v globusu, takže k dotazu, dá se tato cedule považovat za právně uznatelnou? i když má náležitosti jako razítko a podpis, tak si myslím že to je blbost, ale chtěl bych znát názor věcí znalejších. Děkuji.

Nejlepší odpověď
brillant

Např. http://www.jak­tak.cz/jak-se-branit-prohlidce-tasek-v-obchode.html
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pravo-pokladni-pri-nahlizeni-tasek

Zdroj: http://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=nah­l%C3%AD%C5%BE­en%C3%AD+do+ta%C5%A1ek+v­+obchod%C4%9B&s­ourceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

Další odpovědi
Hlada

Nejsem právník, jen tipuju, že cedule je neplatná, protože sdělení odporuje nadřazenému zákonu. Můj soukromý názor je ale opačný. Ochrana zlodějů, a to nejen tady, mi šíleně leze krkem. Kdybych si mohl vybrat, raději půjdu do obchodu, kde mne pravidelně prošacují, kde si ale nebudou muset do cen započítávat cenu ukradeného zboží.

badisko

no asi jo .....ty by jsi taky navsteve rekl ad si sunda boty od bahna !!! mas moznost tam nechodit …jsou to jejich pravidla a ty maji urcite osefovane zakonem…!!..ale pokud jim to ukazat nechces …tak staci zavolat policii a ukazat to jim…oni to stejne pravdepodobne udelaji za tebe nemuzou ti bez tveho souhlasu lest do tasky to muze jen policie CR…takze se ti tam divat nesmi …razitko nerazitko…

Michal Kole

Totální NEZÁKONNÁ KRAVINA

SMÍ JEN POLICISTA !

pokud Vás obchodník zadrží (je lepší počkat) tak musíte počkat do příchodu policie. Když se nic nenajde OBCHODNÍK MUSÍ uhradit VÁM vzniklou škodu ! (např. ujetí autobudu a náheadu ušlé mzdy), ale musíte to vysoudit.

Možná trochu „nelegální“ možnost jak obchodníka donutit k mimosoudnímu řešení je, udělat ostudu v mezích zákona. např. zveřejnit svůj příběh na internetu, v místních novinách.

zzzzz

Nemají na to právo!!!
Dokonce ani policie to nesmí bezdůvodně udělat. Pokud ji zavolají, tak na ni v klidu počkejte, poté policii řekněte, že do doby než proti vám bude vzneseno nějaké obvinění, svůj batoh dobrovolně neukážete. Policie vám ho svévolně zkontrolovat násilím nesmí, dopustili by se zneužití pravomoci. Musí k tomu mít zákonný důvod. Pokud vás v obchodě někdo obviní, že jste něco ukradl, tak musí uvést co. Takže pokud jste nic neukradl, tak asi těžko budou tvrdit, že něco v batohu máte. Pokud by to tvrdili, nechejte se obvinit, až poté ukažte policii batoh. Pokud v něm nic nebude (nekradl jste) podejte trestní oznámení vy a to za křivé obvinění, na toho člověka, který obvinil vás.
Někdy si ti kašpaři v obchodech myslí, že jsou snad tajná služba. Není možné, aby terorizovali člověka jen proto, že nejsou schopni zboží uhlídat.

Zdenny

Děkuji za odpovědi.