pastel.ka

Prodej chalupy a studny se závadnou vodou, kterou prodávající prodal k pití…

Koupila jsem chalupu na samotě, kde obec zřídila studnu pro 3 domy.Tím jsem se stala podílníkem a majitelem 1/3 studny, kde se podílím výdajích spojených s jejím provozem.
Voda zapáchala. 2 nezávislé hyg. laboratoře sdělily, že voda není pitná a vhodná ani k užitkovým účelům.Přesahuje 50× normy železa a mg.Tím pádem jsme bez pitné vody. Jak se mám bránit, když jsem přes RK koupila něco, co nemohu používat ?ještě upřesním, studna je na pozemků sousedů( prodávajích) kam nemám přístup,oni sami ji údajně používají k pití.O závadnosti nechtějí ani slyšet.V kupní smlouvě není vyčíslena cena studny, ale je vedena jako ideální podíl spolu s nemovitostí, jako celek.Zřizujeme nyní soukromou studnu, což jsou nemalé výdaje. Ráda bych získala zpět peníze, které jsem musela investovat do koupi podílu studny. Odhad samozřejmě jako kupující nemám. Poraďte prosím jak to řešit.
Děkuji za názory a odpovědi.
Z.K.

Nejlepší odpověď
standa

Podíloví spoluvlastníci MAJÍ přednostní PRÁVO na odkoupení vašeho podílu, ALE z vašeho pohledu bohužel NEMAJÍ žádnou POVINNOST váš podíl ODKOUPIT.

Jinými slovy musíte najít kupce, se kterým budou zbylí dva spoluvlastníci souhlasit a jemu svůj podíl prodat.

Problematiku ceny neřeším, buď se s kupujícím dohodnete na ceně ´od stolu´ nebo se dohodnete, že cena bude stanovena znaleckým posudkem.

Pokud žádného kupce nenajdete nebo se zbylými spoluvlastníky nebude řeč, budete se muset obrátit na soud a podat žálobu na tzv. „přikázání věci za přiměřenou náhradu ostatním spoluvlastníkům“ (§ 142 obč.zák.)

Ale v takovém případě se neobejdete bez asistence advokáta…

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t2.aspx

Další odpovědi
cukrar

problém bude asi, jak dokážete, že jste koupila závadnou studni. Jak je dlouho mezi koupí a testy?
Věděl prodejce o závadné studni?
bohužel, asi nic nenaděláte, jen prodat, darovat