Avatar uživatele
Gestas

Proč se vlajka Prahy tolik podobá vlajce Moravy? Je to náhoda?

Obě mají jsou vodorovně děleny, dole je červený a nahoře žlutý pruh. Je to náhoda?

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? dubraro před 2654 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Náhoda neexistuje. Vše má nějaký důvod nebo příčinu.

Moravská vlajka

"Žutá a červená jako zemské barvy Moravy vycházejí z privilegia římského císaře Fridricha III., který 1462 udělil Moravanům výsadu změnit šachování orlice ve znaku na zlato-červené.

Ve větší míře se na Moravě žlutá a červená na praporech i jinde (např. uniformách) začala prosazovat od počátku 19. století jako symbol společný pro všechny obyvatele země. K právnímu potvrzení žluté a červené přistoupil volený zemský sněm v roce 1848, a to hlasy poslanců jak německého, tak českého jazyka a žádný z nich je neoznačil za symbol jen jednoho jazykového společenství v zemi. Moravská žluto-červená bikolóra tedy naopak sjednocovala obyvatele naší země, bez ohledu na národnost.

Jaká je spojitost mezi vlajkou Moravy a Prahy?

V 15. století udělil císař Fridrich III. podobnou výsadu jako Moravanům také Starému a Novému Městu pražskému a žlutá a červená se od té doby staly a dodnes jsou i symboly Prahy.

Na rozdíl od Moravy se Praha v 19. století nestala předmětem takového národnostního boje a její žluto-červená kombinace proto unikla dezinterpretaci v národnostním duchu a nikdy nebyla označena za německou, ač má stejný historický původ jako moravská.

Vývoj je naznačen na obrázku vpravo."

Více o moravské vlajce najdete v odkazu

http://vlajka­.moravy.eu/cas­te-dotazy

Upravil/a: quentos

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?redy Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Annas uvedla vyčerpávajícím způsobem oficiální verzi, tak jak nám je předkládána. Skutečnost je ale taková, že my na Moravě jsme to vymysleli a Praha to okopírovla.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mc Merkurion

… a to že jsou obě podobný Kundě tě nezajímá?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kunda_(m%C4%9Bs­to_v_Estonsku)

… jinak vlajka a prapor většinou kopírují hlavní barvy znaku, a vzhledem k tomu, že barev není tolik (žlutá je zlatá, bílá je stříbrná, modrá je obloha, černá je noc atd) – je logické, že se musejí opakovat …

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
zjentek

Annas, ta vaše první není až tak úplně a vždy pravdivá.
Já jsem teď a dady (na serveru) úplně náhodou!

před 2654 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Několikrát jsem náhodu vysvětlovala – naposled viz odkaz

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-pad-letadla-bere-jako-nestesti-a-ne-jako-smula-kdyz-je-to-temer-vzdy-souhra-nahod-lidsky-faktor

Jak to, že jste zde náhodou? Jaká byla přčina či důvod, proč jsem sem vlezl?

Když spadnu a zlomím si ruku – nebyla to náhodu – špatné boty, něco na zemi, neylo mně dobře atd.
Nepředvídala jsem, že spadnu.

Já jsem uviděla reklamu, když Odpovědi lákaly na svou stránku.

Přivedla mě zvědavost. Kdybych neviděla … žádné kdyby neexistuje. Mělo to tak být. Netušila jsem, že zde zůstanu.

před 2654 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Drap

Myslím, že platí i ta první věta. Dost často si to však neuvědomujeme proto, že neznámé všechny okolnosti a jevy sovisející.

před 2654 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
zjentek

oprava- první věta ;)

před 2654 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek