Gestas

Proč se vlajka Prahy tolik podobá vlajce Moravy? Je to náhoda?

Obě mají jsou vodorovně děleny, dole je červený a nahoře žlutý pruh. Je to náhoda?

Nejlepší odpověď
annas

Náhoda neexistuje. Vše má nějaký důvod nebo příčinu.

Moravská vlajka

"Žutá a červená jako zemské barvy Moravy vycházejí z privilegia římského císaře Fridricha III., který 1462 udělil Moravanům výsadu změnit šachování orlice ve znaku na zlato-červené.

Ve větší míře se na Moravě žlutá a červená na praporech i jinde (např. uniformách) začala prosazovat od počátku 19. století jako symbol společný pro všechny obyvatele země. K právnímu potvrzení žluté a červené přistoupil volený zemský sněm v roce 1848, a to hlasy poslanců jak německého, tak českého jazyka a žádný z nich je neoznačil za symbol jen jednoho jazykového společenství v zemi. Moravská žluto-červená bikolóra tedy naopak sjednocovala obyvatele naší země, bez ohledu na národnost.

Jaká je spojitost mezi vlajkou Moravy a Prahy?

V 15. století udělil císař Fridrich III. podobnou výsadu jako Moravanům také Starému a Novému Městu pražskému a žlutá a červená se od té doby staly a dodnes jsou i symboly Prahy.

Na rozdíl od Moravy se Praha v 19. století nestala předmětem takového národnostního boje a její žluto-červená kombinace proto unikla dezinterpretaci v národnostním duchu a nikdy nebyla označena za německou, ač má stejný historický původ jako moravská.

Vývoj je naznačen na obrázku vpravo."

Více o moravské vlajce najdete v odkazu

http://vlajka­.moravy.eu/cas­te-dotazy

Další odpovědi
Drap

Annas uvedla vyčerpávajícím způsobem oficiální verzi, tak jak nám je předkládána. Skutečnost je ale taková, že my na Moravě jsme to vymysleli a Praha to okopírovla.

Mc Merkurion

… a to že jsou obě podobný Kundě tě nezajímá?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kunda_(m%C4%9Bs­to_v_Estonsku)

… jinak vlajka a prapor většinou kopírují hlavní barvy znaku, a vzhledem k tomu, že barev není tolik (žlutá je zlatá, bílá je stříbrná, modrá je obloha, černá je noc atd) – je logické, že se musejí opakovat …

zjentek

Annas, ta vaše první není až tak úplně a vždy pravdivá.
Já jsem teď a dady (na serveru) úplně náhodou!

annas

Několikrát jsem náhodu vysvětlovala – naposled viz odkaz

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-pad-letadla-bere-jako-nestesti-a-ne-jako-smula-kdyz-je-to-temer-vzdy-souhra-nahod-lidsky-faktor

Jak to, že jste zde náhodou? Jaká byla přčina či důvod, proč jsem sem vlezl?

Když spadnu a zlomím si ruku – nebyla to náhodu – špatné boty, něco na zemi, neylo mně dobře atd.
Nepředvídala jsem, že spadnu.

Já jsem uviděla reklamu, když Odpovědi lákaly na svou stránku.

Přivedla mě zvědavost. Kdybych neviděla … žádné kdyby neexistuje. Mělo to tak být. Netušila jsem, že zde zůstanu.

Drap

Myslím, že platí i ta první věta. Dost často si to však neuvědomujeme proto, že neznámé všechny okolnosti a jevy sovisející.

zjentek

oprava- první věta ;)