Proč se ve fotbale říká desítka, když je to 11 metrů???

Prosím o informaci ,proč se říká desítka když je to 11 metrů.

Odpovědi
standa

Ve fotbale se veškeré rozměry přebírají z anglické délkové jednotky „YARD“:

  • 1 yard (91 cm) čtvrtkruh u rohového praporku
  • 6 yardů ( 5,5 m) brankové území
  • 8 yardů x 8 stop (7,32 × 2,44 m) šířka a výška branky
  • 10 yardů (9,15 m) minimální vzdálenost, ve které musí stát protihráči při rozehrání volných kopů soupeře nebo poloměr pokutového oblouku od značky penalty nebo poloměr středového kruhu
  • 12 yardů (11 m) vzdálenost značky pokutového kopu od brankové čáry
  • 18 yardů (16,5 m) velké pokutové území

Z výše uvedeného lze odvodit (bez záruky), že pojem ´desítka´ se dá použít snad jen pro délku poloměru polokruhu od značky pokutového kopu.

Jiný význam ´desítky´, který mě v souvislosti s penaltou napadá je fakt, že penaltu lze nařídit za kterýkoliv z DESETI přesně vyjmenovaných přestupků (viz kapitola 12. Zakázaná hra a nesportovní chování – detail je uveden v níže uvedeném zdroji)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Fot­bal#Ofici.C3.A1ln­.C3.AD_pravidla