Válek Petr

Proč se používá termín „piloti“ u Formulí 1?

Když se jedná o řidiče..

Proč se používá termín „piloti“ formulí 1 ?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo pilot mělo či má různé významy, jak uvádí J. Rejzek v Etymologickém slovníku.

Pojmenování pilot = " letec, aviatik, ten, kdo řídí letadlo, ale dnes také řidič závodního automobilu a kosmické lodě, vzniklo z řeckého pedotes, kormidelník, které je z pedon, veslo. A toto pedon pak souvisí pous, noha..

Důležitý je ten pedotes,:kormi­delník, z něj pak přes středověkou latinu vzniklo italské slovo piloto, to pak přešlo do francouzštiny a do němčiny a odtud k nám.„
http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/pi­lotni--159749

Nejstarší výraz je kormidelník. "Kormidlovat nejen loď, ale vůbec řídit směr nějakého pohybu.“

" Nohy při plavání pouze pohánějí a kormidlují". Svou chůzi kormidlovat … atd." (PSJC)

Takže je třeba si uvědomit, kdy slova pilot, pilotovat vznikla, že od té doby došlo ke zdokonalení techniky. Ale nohy se používají, i kdyžř třeba nepřímo.

Ale letadlo, auto či loď se stále pohybují určitým směrem, i když různou rychlostí.

Další odpovědi
zelí

Pumík: Asi myslíš přetížení. Jo to by mohlo být ono.

anonym

Kvůli jakémusi tlaku či hodnotám, které vznikají jako v letadle.