dust8

Proč se nedělá i Velkopopovická Kozlice, kvůli genderové vyváženosti vhledem k tomu, že je Velkopopovický Kozel (1874)?

Zdroj inspirace zde v hudební ukázce: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UEgxpjt8mwM

Nejlepší odpověď
annas

Kozlice, odborný termín dobře známý českým myslivcům, vznikl nepříliš vhodným překladem německého slova Bock, které znamená kozel,, takže se pro název piva výraz nehodil, třeba jako nejasný původ slova. OPřvládla třeba kvůi tomu, že kozel = obraz čerta, bude lákat lákal jhosty k odchutnání piva, ale přiotom jde i o varování, , aby je kozel čert nesvedl do pekel.

Kromě toho existuje i nespisovný výraz kozlice pro dívku, ženu s velkými ňadry,.

Jde jen o moji úvahu, lildovou úvahu podle významu slov.Odpověď by poskytly jen výrobci.
Německý původní výraz je nejasný. Koza i kozel jsmnou mlsná zváířata, vyxboírajoí jen lepší trávu, takže i toto miohla být motivace – dobré pivo.

V. Maxchek Ertymologický slovnoík

Původ názvu Kozel,.

„Název Kozel odkazuje na obecné označení tmavých silných piv. Toto označení druhu piva má původ ve staré německé tradici výroby piva spodním kvašením, které se navíc vařilo velmi silné, aby vydrželo v dobré kvalitě při dlouhých transportech na formanských vozech. Touto technologií proslulo dolnosaské městečko Einbeck“

https://epocha­plus.cz/jak-vznikl-nazev-piva-kozel/
První várka piva byla uvařena v 60hektolitrovém kotli 15. prosince 1874 a o rok později již bylo uvařeno a prodáno 18 000 hl piva. Během několika let se díky oblibě velkopopovického piva stal pivovar třetím největším v zemi.

Tehdejší majitel Emanuel Ringhoffer se rozhodl vsadit na zdejší tradici vaření tmavého a silného piva, tzv. kozla. Toto označení druhu piva má původ ve staré německé tradici výroby piva spodním kvašením. Jeho vařením proslulo již ve 14. století dolnosaské městečko Einbeck.

Aby se pivo při několikadenním transportu na formanských vozech nezkazilo, vařilo se patřičně silné.

Jméno piva podle města, odkud pocházelo, se postupně zkomolil na Ein Bock, tedy Kozel, a pod tímto názvem se tento druh piva rozšířil do mnoha zemí, české kraje nevyjímajeů"

https://epocha­plus.cz/jak-vznikl-nazev-piva-kozel/

Další odpovědi
elkon

A proč se neptáš výrobce? Tady to nemá smysl. Samice od kozla je… takže se ptáš na kravinu.

da ny

Výraz kozlice je používán u zbraní.
To by musela být KOZA, také rohatá ;.) Nebo třeba Prazdrojka a Radegastka apod.
Takovou pitominou se zatím nikdo nezabývá. Co není, může přijít 😉

cappuccino

Ja bych si dala kuzlatko:) !!

Ametyst

Není nutné kdejakou pitomost genderově hrotit. Nech to Západu, tam už se úplně pomátli na rozumu ve prospěch ideologie.

Filip84

Samice od kozla je koza.

Já znám výraz kozlice, totiž jako výraz, kterým označíš „Petronilu s kozama, jak s vozama“, ale nepoužívám ho, prostě když byly tři Verunky, tak jedna byla „Verunka s kozama, jak s vozama“. 😅 A, vpravdě, neznám nikoho, kdo by ho používal. Je to vlastně podobný výraz, jako sběračka či naběračka: žena, která si sbírá, anobrž nabírá spodnice (sukně). Taky nevím, že by to někdo používal, ale kdybys se mne zeptal, kolik chci naběraček toho nebo onoho, tak než mi to docvakne, tak ze mne vypadne, že „dneska baby spodnice nenosí, proto nejsou naběračky“. 🤷🏽‍♀️😂 Musíš říct žufan. Nebo kutnoch! 😂

Filip84

dany: Vidíš to, já jsem si říkal, že mi to ještě něco říká, že kozlice není jenom baba s kozama, jak s vozama! 🤦🏽‍♀️😃