mikee.nikee

Proč nám psy olizují nohy, ruce a obličej ?

Nejlepší odpověď
BENYTA

Olizování obličeje je znak podřízenosti,a­tavismus olizování feně – matce koutky úst,tedy chcete-li tlamy,pro nález případné potravy,kterou pozřela při lovu a poté v noře či pelechu mladým,částečně natrávené zvrátila.
A nohy a ruce vykazují známky potu,kterým nás čtou,identifikují.
Navíc se nám ještě snaží olizovat a tedy léčit ranky nebo oděrky.
Doplňuji:
Ještě dodám olizování v souvislosti s dominancí.
Tedy čím submisivnější,tím by vás ulízal k smrti,naopak dominantní lízne jednou a to jen při vítání,a když víckrát,tak když něco provedl…stejně tak se při hře,pokud ji vůbec připustí,se nenechá svalit na záda,zato další dva,kteří jsou v hierarchii pod ním se válí moc rádi,tedy odkrývají nejzranitelnější partie – opět jako při výchově fenou.
Tolik něco málo z chování mé minismečky a desetiletích praxe – za kterou jim budu vždycky vděčná.

Další odpovědi
marťa382

Myslím si, že je to projev lásky.

briketka10

ségře tak projevuje její Yorkšírek lásku
a olizuje jí úplně všechno, tím dlouhým
plazákem jí vleze až do uší .. mě to dělal
taky jenže mě to strašně lechtalo tak už
mi to nedělá navíc jsem měla nějaký ekzém
ještě je ulítlej na ty nohy, když jsou zpocený
a natřený nějakým krémem zbožňuje vše co
se dá olízat :D

anonym

Protože si to od nevychovaných psů necháš líbit.
Doplňuji:
Pes je sice domestikovaná psovitá šelma, ale stále se u něj některé formy a projevy atavizmu projevují, většinu z nich se snaží jejich majitel výchovou potlačit. Kdyby tomu tak nebylo, dodnes by mnoho psů s takovými různými projevy atavizmu nemohlo být dobrými společníky lid a takový pes by byl na obtíž.Konkrétně k tomu olizování: Něco jiného je, když někoho „olízne“ nevychovaný jork a něco jiného je to v případě stokilového mastifa.Dobře vychovaný pes dovede svojí oddanost, submisivitu projevit i jinak a k projevům dominance by nemělo docházet vůbec.

bolak

Já si rád počkám na odpověď, mě totiž ruce psi nikdy neolizovali, a nohy mi akorát vždycky obskakujou, když někam přijdu na návštěvu a občas se mi to stává i když hostitelé psa vůbec nemají.

Ale když mají, tak je to tutovka, to se ho vždycky snažím setřást třepáním končetiny, a když to nejde, tak abych nevypadal jako trotl, poplácám psa lehce po papule a jemným hlasem ho chlácholím: „dneska ne brouku, bolí mě hlava“.

honza19hk

ti psi jako páni, tzn že jsou s měkkým i.

zjentek

psi maj asi taky psí přirozenost a pudy a tím se řídí, bude to zhruba tak, jak píše BENYTA. My lidi asi ještě taky nevíme úlpně všechno, takže ne aby jsi bral vážně, že psi, kteří olizují ruce, nohy a obličej, jsou nevychovaní. To není pravda a nijak to s tím nesouvisí. Záleží jen, co jim olizovat dovolíš. Nemá cenu psa, který si lízne, se snažit „vychovat“, pejsky moc komplexy lidí neberou.
Doplňuji:
jak píše briketka, jakmile se nakrémuješ nebo čímkoli napatláš, pes to z tebe bude chtít okamžitě dostat, protože to mazání nechápe a tak tě zachraňuje. Dovedu si představit člověka, který jej vezme po papuli zrovna v momentě, kdy mu projevoval největší lásku. A to proto, že zhodnotila, že pes je nevychovaný a tak si to ještě mazala vyříkat s jeho mámou Astou.

Pipka

Já osobně vím,že se mi snaží vrátit pusu pokud se mi snaží olíznout obličej a pokud ruce tak má žízeň.Pokud mi ale líže ruce a nohy po koupání tak jde po mýdle a nebo krému a někdy mi olizuje unavené ruce a nohy tam kde mě to zrovna bolí a je to opravdu pomoc moc veliká.

Nicatka

Já si myslím, že tím vyjadřují lásku a náklonnost. A když si páníček svého miláčka naučí rozpoznat, když už mu to olizování nedělá dobře, je to v pořádku přece, ne? Moje fenka mě olizuje především, když přijdu z práce, olizuje mě, i když jdu na záchod, i když mě jen pět minut nevidí. A já cítím, že mi tím dává najevo, jak mě má ráda a jak jsem ji chyběla, i když to bylo jen pár minut. Ale ví, kde jsou meze. Pokud jí řeknu dost nebo mlasknu, ví, že už toho bylo dost a v klidu si ke mě lehne nebo se tulí. Jak tady psali ostatní, je to náklonnost.