mathew.hasis

Proč na některých vlak. stanicích stojí pracovníci ČD a dívají se, jak projíždí vlak?

Dobry den, zajima me proč pruvodči nebo pracovnici CD stoji ve dverich vlakove stanice kdyz projizdi vlaky.. Jedna se o velmi male nadrazi, konkretne si toho vsimam na stanici Dluhonice (z Prerova smer Olomouc, kousek za Prerovem). Jakou maji tito lide funkci a proc tam stoji? diky :)

Nejlepší odpověď
Kepler

Odjakživa to byla a je základní povinnost přednosty stanice, resp. výpravčího, kteří nosí červenou čepici. Snad to vzniklo jako potřeba vizuální kontroly projíždějícího vlaku, jestli náhodou nekouří zadřené ložisko vagónu nebo jestli není na střeše indián, imigrant, apod. 🙂

Další odpovědi
nyjono

Patří to k jejim povinnostem.
A doplním JájsemRaibek a Kepler, povinnosti sledovat projíždějící vlak mají např. i pracovníci stavědla (hradla). Obsluha výhybek.
Musí si nasadit čepici a v otevřeném okně nebo před budovou vizuálně kontrolovat stav projíždějícího vla­ku.

JájsemRaibek

Jedná se o výpravčího a je to jeho povinnost. Např. kontroluje vlak, zda je v pořádku, zda nejsou otevřené dveře atd.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Pa7qnzY2NdQ

Pruzkumnik

Nevím jak teď ale kdysy měl na starost přednosta stanice nejen stanici ale i úsek tratě
A to že tam stojí je známka toho že je o úsek tratě dobře postaráno a mašinfíra může být bez obav 😁

iceT

Ono to není jen tam u vás, i u nás vylejzá z baráku někdo s červenou čepicí a kouká na vlaky, případně jim odpískne odjezd.

Dochy

Jak píší ostatní, je jeho povinností kontrolovat vlak. Kromě jiného, když jsem před časem koukal na nějaké info o vlakových předpisech, má průvodčí ve vlaku možnost plácačkou poslat výpravčímu signál pro zastavení vlaku. Ten by pak měl zajistit, že vlak bude v další stanici zastaven. Teď, v době vysílaček a mobilů už to asi nemá moc smysl, ale před desítkami let…