meereg

Proč měli mniši vyholené kolečko na temeni hlavy?

Nejlepší odpověď
kodl67

Díváš se na Anděla Páně, co?
Vyholená část vlasů na temeni hlavy je typická úprava účesu těch příslušníků církevního kléru, kteří přijali kněžské svěcení. Křesťané zavedli, že si kněží na znamení své duchovní služby nechali na temeni vyholit malé kolečko, které biskup pomazal posvěceným olejem (proto se ve středověku říkalo kněžím „pomazaní“ nebo „vyholení“). Odtud byl odvozen i zvyk pomazat hlavu krále při korunovaci („pomazané hlavy“ ve smyslu vládci).[1] Postřižiny mohli však na znamení řeholního slibu podstoupit i laičtí bratři. Rituál nebyl spojen s pomazáním, tedy s kněžským svěcením. Z tohoto důvodu jáhen a řeholník tonzuru mít nemuseli, ale často si ji nechali vytvořit dobrovolně. Rituál stříhání vlasů byl ve středověku rozšířený (jedna kadeř na spánku, část vlasů na temeni nebo vyholení celé hlavy). Obvykle se podle tvaru tonzury dalo poznat, k jakému řádu dotyčný patří. Zvláště benediktini si často vyholovali celé temeno hlavy a nechávali z vlasů jen jakýsi věneček."

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Post%C5%99i%C5%­BEiny

Další odpovědi
bububabu

Mniši a mnišky tradičně stříhají vlasy nebo odstraní jen určitou část když vstoupí do kláštera. Tyto účesy symbolizují zbožnost, skupinovou identitu, a pokoru stejně jako zřeknutí se světských věcí a osobní marnosti a také proto že vlasy v minulosti byly spojovány s erotikou a sexualitou a jako prostředek k přilákání opačného pohlaví.