Kelt

Proč má nákladní auto vzadu 6 kol, ale jede jen po čtyřech?

Všímám si velkých nákladních aut, kamionů, které vezou velké náklady. Vzadu má 3 nápravy, ale jenom 2 se dotýkají vozovky. Proč má tedy tu další nápravu a kdy ji použije? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

Nemůžeš poznat co vezou, nebo nevezou. Pokud mají lehčí náklad, stačí vzadu 1 – 2 nápravy. Účelem je snížení jízdních odporů a opotřebování drahých pneumatik i snížení spotřeby nafty. Všechny zadní nápravy musí použít u těžkých nákladů. I tak ničí vozovky.

Další odpovědi
cukrar

Použije jí, pokud zastížení překročí váhu ma dvě nápravy. Spustí třetí a vejde se do váhových limitů.
Určitě jste si všiml jen prázdného auta, páč plné má všechny nápravy dole.

Alesh

Tak asi podle zatížení, ne? Prostě když nemá naloženo nebo má naloženo jen málo, je zbytečné sjíždět 3 páry gum, ne?

Dochy

Může nápravy zvedat podle zatížení. Více použitých náprav zvyšuje opotřebení pneumatik „smykem“ při zatáčkách a ztěžuje řízení. (Automobily pro opravdu velké náklady pak mají všechny – nebo všechny až na jednu – nápravy řiditelné aby všechna kola byla natočena ve směru jízdy)