Prezdivkovac

Proč, když fotím mobilem monitor počítače, jsou na displeji(mobilu), a taktéž výsledné fotce, vidět vlny?

Odpovědi
arygnoc

tento jav sa nazýva moaré a vyzerá takto: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=moare&sa­fe=off&client=fi­refox-a&hs=zTr&rls=­org.mozilla:cs:of­ficial&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ei=JsO­oUqeqO8Xb7AbZhY­DoCQ&ved=0CAk­Q_AUoAQ&biw=1228&­bih=889

vzniká interferenciou obrazu na monitore a snímacími segmentami elektronického fotoaparátu/kamery (klasický fotoaparát to nerobí).

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=mo­ar%C3%A9

Zdroj: http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=mo­ar%C3%A9

Quimby

Nevím který vlny konkrétně myslíš, buď ty co popsal arygnoc, nebo ty druhý. Pro ty druhý – Obrazovka je složená z jednotlivých pixelů, vlastně světílek, takže když mají zobrazovat video, tak musí plynule měnit svoji barvu. Jelikož to zajištuje nějaký čip, tak pracuje lineárně, takže je obnovuje po řádkách a to jsou ty vlny, vidíš půlku starého a půlku nového snímku. Říká se tomu obnovovací frekvence, uvádí se v Hertzech obvykle něco mezi 60–120Hz .To znamená, že se dokáže obraz překreslit 60–120krát za vteřinu, což naše oko nevidí, ale fotka ano, protože se netrefí přesně do toho překreslování. Pokud vím tak by měla pomoct změna rychlosti závěrky u fotoaparátu.

Ty vlny tam jsou i normálně jen je pouhým okem nevidíš. Zkus si natočit třeba světla na semaforu, taky uvidíš něco úplně jiného nebo ovladače od TV pracují s infračerveným světlem, které mobil taky zachytí.