band of brot

Proč jsou v Rakousku i jiná pohoří než Alpy?

Proč jsou na severozápadě Rakouska pohoří, která přiléhají k českým Novohradským horám a Šumavě, když většinu země zabírají Alpy? Proč tam mají ještě další pohoří? To není těm lidem, co tam žijí, trapně, že žijí v takových nízkých horách, spíše pahorkatinách a vrchovinách?

Nejlepší odpověď
annas

Proč to tak je? Stačí vzpomenout si třeba na zeměpis. Jen připomenu, že Rakousko lze členit na tři velké přírodní oblasti: alpskou soustavu, východní nížiny a vysočiny podél hranice s Českou republikou.

Stejně jako u nás jsou hory např. Krkonoše, Beskydy, Jeseníky a Polabská nižina či rovinatá Haná atd.

Není lidem z „roviny“ či pahorkatin trapně, že nežijí v horách?

Vybrali si tu oblast,, která jim vyhovovala, zapustili kořeny, zvykli si, věšina si vytvořila i citový vztah ke své krajině. Stejně tak je to i v Rakousku.

Právě v různorodosti krajiny je krása – řeky, hory, lesy, nížiny atd., novodobě pak silnice, mosty, železnice, přehady aj. Původní krajinu člověk většinou přetvářel a přizpůsobil si ji životu.

I příroda se vyvíjí, bohužel někdy ji člověk omezuje. Jsou místa, kam lidská ruka nedosáhne a to je dobře.

Další odpovědi
Kepler

Proč by lidem v těch nízkých horách mělo být trapně. I tam je moc krásně. Jsou to úctyhodné prastaré hory (prvohorní vrásnění), proto jsou tak erodované a nízké. Původně možná byly vyšší než Alpy. Ty vznikly až na přelomu třetihor a čtvrtohor vlivem natlačování Africké desky na Eurasijskou. Jsou to vlastně takoví mladí a divocí Afričtí imigranti. Fujtajxl 🙂

mosoj

Prostě to horotvorná činnost tak zařídila.